Haber Detayı
02 Temmuz 2021 - Cuma 10:13 Bu haber 4088 kez okundu
 
Endonezya Heyetinin Malatya'ya İlgisi Çok Büyük
Malatya Tekstil Konfeksiyon Derneği Başkanı Şerif Aykız Endonezya Heyeti ve Sayın Müsteşarım İle Malatya'mıza Yatırımlar Konusunda Çok Önemli Konuları Görüşüp İstişarelerde Bulunduk dedi.
Ekonomi Haberi


Endonezya'nın Ankara Büyükelçiği Heyeti Türkiye ve  Endonezya  arasında ticari işbirliğini arttırmak için Malatya'ya geldi.

 

Endonezya'nın Ankara Büyükelçiği Ekonomik İlişkilerden Sorumlu Elçi Müsteşarı Raden Hikmat Moeljawan  ve  Baş Katip Faisal Rahman Malatya'da bir araya geldiği iş dünyasının temsilcileriyle, iki ülke arasındaki işbirliği imkanlarını görüştü.

Malatya Organize Sanayi Bölgesinde bulunan  tekstil fabrikalarını ziyaret eden Endonezya Heyetini ( MATEK - DER )  Malatya Tekstil Konfeksiyon Derneği Başkanı Şerif Aykız ve Yönetim kurulu üyleri karşıladı.

 

( MATEK - DER ) Başkanı Şerif Aykız ziyaretten duyduğu menmuniyeti dile getirerek Sayın Elçilik Müsteşarım  Raden Hikmat Moeljawan ,  Baş Katip Faisal Rahman ve Endonezya heyetini ağırlamak bizleri mutlu etti. Malatya Tekstil sektöründe Dünya'da sayılı ülkeler arasında yer almaktadır. Malatya'mızda Türkiye'nin ve Bölgenin şu an Tekstil Merkezi konumundadır. Sadece Organize Sanayi Bölgesinde Derneğimize üye fabrikalarımızda çalışan 31 Bin işçi kardeşimiz bulunmaktadır. Sayın Müsteşarım ile çok önemli ve olumlu görüşmeler yaptık. 

Sayın Müsteşarım ve Heyetini hem kendi fabrikamızda hem Derneğimizin üyesi olan bir kaç fabrikamızda misafir edip karşılıklı ticari konularda fikir alış verişinde bulunduk.  Fabrikalarımız içerisindeki Tesisler hakkında bilgi verdik.  Ürettiğimiz ürünün  her  evresini inceleyen  heyetimiz Malatya'mızda bulunan son sistem ve  teknelojik makinelerle üretim yapılan tesislerimizden oldukça etkilendi.
Başkan Şerif Aykız,  İnşallah  Malatya ve iki ülke arasında yapılacak işbirliği için ( MATEK - DER )  olarak her türlü desteği vermeye   hazır olduklarının altını çizdi.

Ev sahipliği için  ( MATEK - DER )  Malatya Tekstil Konfeksiyon Derneği Başkanı Şerif Aykız ve Yönetim kurulu üylerine teşekkür eden Endonezya'nın Ekonomik İlişkilerden Sorumlu Elçi Müsteşarı Raden Hikmat Moeljawan Malatya'da çok önemli görüşmeler yapıyoruz. Bizler Türkiye'yi ikinci evimiz olarak görüyoruz. Bizler Malatya'ya   Elçilik görevlisi ve kardeşleriniz olarak geldik. Malatya ve  İki ülke arasında zaten bir gönül bağımız var. Ama bu gönül bağı olmasına rağmen iki ülke olarak bir birimizi fazla tanımıyoruz. Bu yüzden hem Malatya hemde ülkemiz açısından  ticari , siyasi , kültürel ve turizm yatırımları ve  iki büyük ülkenin var olan potansiyellerini ortak şekilde nasıl harekete geçiririz diye Malatya'da iki gündür görüşmeler yapıyoruz. İki ülke  arasında ticari işbirliği ve hacmi 1,6 milyar dolar. Bu çok düşük bir oran.İnşallah Malatya'da gerçekleştirdiğimiz bu olumlu görüşmelerden sonra bu düşük ticari hacmi daha üst seviyelere taşırız. 

Elçi Müsteşarı Raden Hikmat Moeljawan, Malatya'ya geldiğimiz ilk günden bugüne kadar bizleri misafir eden , her an yanımızda olan   ( MATEK - DER )  Malatya Tekstil Konfeksiyon Derneği Başkanı Şerif Aykız ve Yönetim kurulu üylerine  Ülkem Endonezya ve burada bulunan Heyetim adına teşekkür ediyorum. Malatya'nın o sıcak yüzünü bizlere gösterdiniz. İnşallah bizlerde sizleri  en kısa zamanda ülkemizde misafir etmek sitiyoruz dedi.

Kaynak: (MHA) - Malatyahaberajans Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Endonezya, Heyetinin, Malatya'ya, İlgisi, Çok, Büyük, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı