Haber Detayı
25 Şubat 2019 - Pazartesi 15:23 Bu haber 1391 kez okundu
 
Eğitim Birsen Malatya Şubesi'nden Saldırıya Kınama
Eğitim Birsen Malatya Şube Başkanı Hüseyin Söylemez , Bostanbaşı İlkokulu Müdürü Ergün Taşcı'ya bir öğrenci velisi tarafından yapılan saldırıyı kınadı.
Gündem Haberi


Bostanbaşı İlkokulu Müdürü Ergün Taşcı'ya  bir öğrenci velisi tarafından yapılan saldırıyı  Eğitim Birsen Malatya Şube Başkanı Hüseyin Söylemez  ve Yönetimi kınadı. 

 

İlme, âlime, öğretmene saygıyı esas alan bir medeniyetin bakiyesi olan Türkiye’de, geleceğimizi emanet ettiğimiz eğitimcilere yönelik saldırılar, önlem alınmadığı için artarak devam etmektedir. Yürüttükleri mesleğin manevi karşılığı olan saygının çok görüldüğü; sözlü taciz, saldırı, darp, silahla yaralama gibi olayların sıradanlaştığı, maalesef kanıksandığı bir dönemi yaşıyoruz. 

Bugün gelinen noktada, öğretmene saygı sorunu en temel meselelerimizden biri haline gelmiştir. Sınıfların akıllı tahtayla, öğrencilerin tablet bilgisayarla buluşturulduğu ülkemizde, geleceğimiz olan çocuklara bilgi, beceri ve değer kazandıran öğretmenlere reva görülen muamele düşündürücü olduğu kadar vahimdir de.  Yıllardır olduğu gibi, bu yıl da eğitim çalışanları Türkiye’nin dört bir yanında şiddet olaylarına maruz kalmıştır. Son olarak bugün huzur kenti Malatya’mızda;  Bostanbaşı İlkokulu Müdürü, üyemiz Ergün TAŞCI öğrenci velisi tarafından darp edilmiştir.  Bu durum bizleri derinden üzmekte ve geleceğe yönelik endişelerimizi daha da artırmaktadır. 

 

ÖĞRETMENE KALKAN ELLER KIRILSIN!

Hayatlarını, çocuklarımızın daha iyi olmasına vakfeden eğitimcilere yönelik şiddet olaylarının önü alınmaz ise, gereken tedbirler ivedilikle hayata geçirilmez ise, öğretmene iade-i itibarda bulunulmazsa, şiddet hastalığı bütün toplumu saracak, bu cennet vatan cinnet ülkesine dönüşecek, dolayısıyla yarınlarımız karanlık olacaktır. 

 

Disiplin zaafının olması, alınan tedbirlerin uygulanmaması, veli ve öğrenci merkezli şiddetin en temel nedenlerinden biri olarak görülmelidir. Ayrıca, öğretmenlerin kimi zaman belirsiz kişilerin mesnetsiz şikâyetleriyle soruşturmalara tabi tutulması, şiddetin bir diğer ayağını oluşturmaktadır. Caydırıcı önlemlerin alınmaması da olayların aralıksız devam etmesine, mesleğin itibar kaybına uğramasına neden olmaktadır. 

 

Şiddet hadiseleri öğretmenlerin ruh dünyasında tamiri mümkün olmayan yaralar açmakta; mesleğe ilişkin güvenlerini kaybederek, mesleki verimliliklerinin düşmesine neden olarak eğitimin niteliğine de doğrudan etki etmektedir. Bu durum, herkesin sorumluluk üstlenmesini, bu kötü gidişin durdurulması için harekete geçmesini gerektirmektedir.

 

  EĞİTİMCİYE ŞİDDETE HAYIR!

Toplumsal sorun haline gelen şiddet hadiselerine ortak tavır geliştirmek ve çözüm bulmak, sorunun üstesinden gelinmesi için sorumluluk almak elzemdir. Bugün Malatya’dan bir defa daha şu gerçeğin altını çiziyoruz: Eğitimcileri şiddetin hedefinde olan bir toplumun geleceği karanlıktır. Ciddi bir sorun olan şiddete çözüm bulunması için, başta Millî Eğitim Bakanlığı olmak üzere herkesi, elini taşın altına koymaya davet ediyoruz. 

 

Eğitim-Bir-Sen olarak, okul müdürümüz Ergün TAŞCI’ya ve saldırıya uğrayan bütün eğitim çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, şiddete başvuranları kınıyor,  yetkilileri gereken tedbirleri ivedilikle almaya ve kamuoyunu daha duyarlı davranmaya çağırıyoruz. 


Basın açıklamamıza destek veren tüm eğitim sendikalarımıza, eğitim çalışanlarımıza ve basın mensuplarımıza teşekkür ederiz.

 

Hüseyin SÖYLEMEZ  ; Eğitim Bir Sen Malatya 1 Nolu Şube Başkanı

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Eğitim, Birsen, Malatya, Şubesi'nden, Saldırıya, Kınama,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı