Haber Detayı
29 Nisan 2020 - Çarşamba 14:27 Bu haber 3338 kez okundu
 
(Çil) Hastalığı Konusunda Malatya'lı Üreticiler Uyarıldı
Malatya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Sert Çekirdekli Meyvelerde Görülen Yaprak Delen (Çil) Hastalığı konusunda üreticiler uyarıldı.
Gündem Haberi


Sert Çekirdekli Meyvelerde Görülen Yaprak Delen (Çil) Hastalığı konusunda üreticiler uyarıldı.


Malatya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Sert Çekirdekli Meyvelerde Görülen Yaprak Delen (Çil) Hastalığı konusunda üreticiler uyarıldı.

 

Konu ile ilgili  Malatya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Tarafından Yapılan Uyarı Şöyle ;

 

Kayısıda Yaprak Delen(Çil) Hastalığı

Fungus kışı genellikle tomurcuk ve dallarda miselyum ve konidi halinde geçirir. Primer enfeksiyonlar konidilerle gerçekleşir ve hastalanmış tomurcuklar ile kanserler sürekli enfeksiyon kaynaklarıdır. Genç sürgün yaraları ve yapraklar ise sekonder enfeksiyon kaynaklarıdır. Etmen yaşam çemberini tüm yıl hasta tomurcuklarda sürdürmektedir

 

Hastalık kayısı ağaçlarının yaprak, meyve, tomurcuk ve genç dalları üzerinde belirti oluşturur. Yaprak üzerinde oluşan lekeler ilk önce 1 mm çapında, yuvarlak, yağ lekesi görünümünde olup zamanla kenarlara kırmızımtırak, orta kısımları koyu kahverengine dönüşebilir.  Bu lekeli kısımlar sonradan dökülür ve yaprakta delikler oluşur. Bazen birbirine bitişik lekeler birleşip dökülürler ve çapı 1 cm'yi bulan delikler görülür. Etmen yaprak saplarını da enfekte etmektedir.

 

Fungus sürgünler üzerinde yuvarlak, kahverengi kırmızı renkte lekeler oluşturur. Genç sürgünlerde oluşan lekeler kısa sürede zamk çıkararak küçük kanser yaralarına dönüşürler.

 

MÜCADELESİ
Kültürel Önlemler

İlkbaharda hastalıklı tomurcukları bulunduran ve kanser yaraları bulunan dallar ve genç sürgünler sağlam kısımdan budanarak bahçeden uzaklaştırılmalı ya da uygun bir yerde yakılmalıdır.

 

Sulama, gübreleme, toprak işleme ve budama, iyi bir havalanma ve ağacın kuvvetli gelişmesini sağlayacak şekilde yapılmalıdır. Budama aletleri %10 luk sodyum hipoklorite (çamaşır suyu) daldırılarak dezenfekte edilmelidir.

 

Kimyasal Mücadele

1.İlaçlama: Sonbaharda, yaprak dökümünden hemen sonra(Bordo Bulamacı ya da Bakırlı bir preparat)

2.İlaçlama: İlkbaharda çiçek tomurcukları açılmadan önce. (Pembe çiçek tomurcuğu döneminde) Bakırlı bir preparat ya da Bordo bulamacı ile
3. İlaçlama: Meyvelerde çanak yaprağı ve erkek organ tablası meyvenin ucuna sıyrılırken(kürkten sıyrılırken) organik fungusitlerden biri ile ilaçlama yapılmalıdır.

 

Önemli Not: İlimiz içinde bulunduğumuz Mart-Nisan ayları nem ve sıcaklık değerleri açısında büyük değişiklik gösterebilmektedir. İklimde yaşanabilecek hızlı değişim meyve bahçelerinde görülen hastalıkları tetiklemektedir. Bundan dolayı kayısı ağaçlarında çil hastalığın oluşmaması için üreticilerimizin meyvenin kürkten sıyrılma dönemini takip etmeleri ve mücadele için geç kalmamaları gerekir. Ancak mevsim yağışlı geçerse üreticilerimiz çil ilacını ikinci kez tekrarlamaları büyük önem arz etmektedir.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: (Çil), Hastalığı, Konusunda, Malatya'lı, Üreticiler, Uyarıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı