Haber Detayı
28 Eylül 2018 - Cuma 12:37
 
CHP’de Yerel Seçimler İçin İstifa Süreci 1 Ekim'de Başlıyor
CHP Genel Merkezi yerel yönetim seçimleri için seçim takviminin 1 Ekim 2018-19 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleşeceğini duyurdu.
Siyaset Haberi


CHP Genel Merkezi’nden CHP il ve ilçe başkanlıklarına gönderilen genelgede “Yerel Yönetimler Seçimine etkin ve verimli şekilde hazırlanmak amacıyla, büyükşehir belediye başkanlıkları, il/ilçe ve belde belediye başkanlıkları, belediye ve il genel meclisi üyelikleri için aday belirleme hazırlıklarının, Yüksek Seçim Kurulu’nun yayınlayacağı seçim takvimi beklenilmeden başlatılması öngörülmüştür” denildi.

 

İstifa ve başvuru sürecine ilişkin detaylar için tıklayınız

 

CHP Genel Merkezi’nden gönderilen genelgeye gore, 24 Eylül 2018’deki MYK’da alınan kararlar şöyle:

-31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel yönetimler seçiminde aday adayı olmak isteyenler başvurularını 01.10.2018 ila 19.10.2018 tarihleri arasında yapabilecek. İl ve ilçe başkanlıkları bu tarihler arasında hafta içi ve hafta sonu açık bulundurulacak.


-Aday adayı olmak isteyen il, ilçe ve belde başkanları ile yönetim kurulu üyelerinin 01.10.2018 - 12.10.2018 saat 17:00 arasında görevlerinden istifa etmeleri gerekiyor.


-Milletvekilleri, belediye başkanları, belediye meclisi üyeleri, il genel meclisi üyeleri ve muhtarların adaylık için istifa etmeleri zorunluluğu bulunmuyor.


- İstifa dilekçelerini belde başkanı ve yöneticileri ilçe başkanlığına, ilçe başkanı ve yöneticileri il başkanlığına, il başkanı ve yöneticileri ise genel merkeze bildirecek.


- İl başkanlıkları, istifa edenlerin adı, soyadı ve görevlerini, en geç istifayı izleyen bir hafta içinde liste halinde genel merkeze bildirecekler, aynı şekilde adaylık başvurularının listesini de genel merkeze gönderecekler. İl ve ilçe başkanlıklarının, aday adayı listeleriyle birlikte, adaya ait başvuru formunun bir örneğini de göndermesi gerekiyor.


-Aday adayı olacak veya aday gösterilecek kamu görevlileri bu şartlara tabi değil.

İstifa ve başvuru sürecine ilişkin detaylar için tıklayınız


Aday adaylığı başvuruşu şartları:
- Aday adaylarından başvuru formuyla birlikte verecekleri belgelerden oluşan bir dosya birlikte alınacak.


-Tüzüğe göre haklarında ihraç ve kınama (bir yıllık süre dolmamışsa) cezası verilmiş olanlar ile yasalara göre adaylıklarında engel olanlar ile ililçe başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliği görevinden istifa etmemiş olanlar adaylık için başvurayacak.

 

Adaylardan adaylık başvurusunda istenen belgeler şöyle:

Nüfus cüzdanının onaylı örneği veya nüfus kayıt belgesi, öğrenim durumunu gösterir onaylı belge, askerlik durum belgesi, adli sicil belgesi, iki adet fotoğraf, ödenti makbuzu, il, ilçe veya belde başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliğinden istifalarına ilişkin belge, engelli adayın 040 ve daha fazla engelli olduğunu gösterir sağlık kurulu raporu ya da engelli kartı örneği, şehit yakını ya da gaziler için şehit yakını ya da gazi olduğunu gösterir belge.


Belediye başkan adaylarının kendileri ile ilgili belgelere ek olarak, aday oldukları yöreye ait sorunlar ve çözüm önerilerini içeren bir yazıyı da dosyalarına eklemeleri de gerekiyor.  Engellilerden, şehit yakınları ve gazilerden ücret alınmayacak

İstifa ve başvuru sürecine ilişkin detaylar için tıklayınız

Adaylık ücretleri şöyle:

Büyükşehir Belediye Başkanlığı için  10.000 TL, Nüfusu 100 bin ve üzeri il ve ilçe belediye başkanlığı için 7500 TL. Nüfusu 50 - 100 bin olan il, ilçe ve başkanlığı için 500 TL. Nüfusu 15-50 bin olan il, ilçe ve belediye başkanlığı için 3.000 TL. Nüfusu(15 binin altında olan İlçe ve belde txlediye başkanlığı için 1.500 TL. Nüfusu 100 binin üzerinde olan ilçelerde belediye meclisi ve il genel meclisi üyelikleri için 3.500TL. Nüfusu 50-100 bin olan ilçelerde belediye meclisi ve il genel meclisi üyelikleri için 2000, Nüfusu 15-50 bin olan İlçelerde meclisi ve il genel meclisi üyelikleri için 1.000 TL. Nüfusu 15 binin altında olan ilçelerde; meclisi ve il meclisi üyelikleri için 250 TL. Nüfusu 15-50 bin olan beldelerde belediye meclisi üyelikleri için 500 TL. Nüfusu 15 binin altında olan beldelerde belediye üyelikleri için 250TL.

 

Aday adaylığı başvurusu yapacak kadın ve gençlerden ücretlerin yarısı alınacak. Engellilerden, şehit yakınları ve gazilerden ise ödenti alınmayacak.

 

Tüm aday adaylığı başvurularından, belediye başkanlığı aday adaylığı için 250 TL, belediye ve il genel meclis üyeliği aday adaylığı başvuruları için 100 TL dosya ücreti alınacak. Dosya ücreti başvuru sırasında makbuz karşılığında alınacak.

İstifa ve başvuru sürecine ilişkin detaylar için tıklayınız

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: CHP’de, Yerel, Seçimler, İçin, İstifa, Süreci, 1, Ekim'de, Başlıyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı