Haber Detayı
09 Şubat 2020 - Pazar 15:02 Bu haber 3208 kez okundu
 
Ceza İnfaz İndirimine Yönelik Çalışmada Sona Gelindi
AKP ve Adalet Bakanlığının üzerinde çalıştığı ceza infaz indirimine yönelik çalışmada son aşamaya gelindi.
Gündem Haberi


Ceza infaz indirimine yönelik çalışmaların sürdüğü düzenleme kapsamında evde ve hafta sonu infazına yenileri eklenecek. Kısa süreli hapis cezaları konusunda hükümlüler hafta içi dışarda hafta sonu hapiste olacak.

 

Ceza infaz indirimine yönelik çalışmada sona gelindi.

Evde ve hafta sonu infaza yenileri eklenecek. Mahkûmlar hafta sonu ve gece hapiste, hafta içi ve gündüz işinde olacak.

 

AKP ve Adalet Bakanlığının üzerinde çalıştığı ceza infaz indirimine yönelik çalışmada son aşamaya gelindi.

 

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yakında Meclis’e geleceğini açıkladığı ceza indirimi konusunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘İnfaz uygulamaları konusunda çeşitliliğe’ gidilmesi talimatını verdiği belirtildi.Cezaevlerindeki doluluğu azaltmak için hazırlanan infaz indirimi ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında yeni bir toplantı yapıldı. Bu toplantıda, 6 suç (terör, mükerrer suçlar, cinsel istismar, uyuşturucu, kasten adam öldürme ve organize suçlar) dışındaki suçlarla ilgili cezalarda indirime gidilmesinin yanı sıra, alternatif infaz yöntemleri üzerinde duruldu. Adalet Bakanlığı’nın infaz yöntemleri konusunda dünya örneklerini inceleyerek bir hazırlık yaptığı belirtildi.

 

75 YAŞINDAKİLERE 4 YILLIK EV HAPSİ

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre; yaşlı mahkûmlar için uygulanacak evde infaz yöntemi konusunda üç ayrı yaş dilimi üzerinde duruluyor. Bu kapsamda, 70 yaşındaki kalan cezalarının 2 yılını, 75 yaşındakilerin cezalarının son 4 yılını evde tamamlaması öngörülüyor. 65 yaşındakiler konusunda hangi oranda evde infazdan yararlanacakları üzerindeki çalışmanın sürdüğü belirtildi.Taslak ile hamile hükümlüler için de cezalarını evde tamamlamaları öngörülüyor. Hamile bir hükümlünün doğum yaptıktan sonra cezasının 1,5 yıl ertelenmesi, doğum yapan kadınların aldığı ceza 3 yılın altında ise, bu cezaların tamamen evde çekilmesi imkânı getiriliyor. Bu şekilde evde infazını tamamlayacaklara elektronik kelepçe takılacak ve takibi yapılacak.

 

40 BİN KİŞİ YARARLANACAK

Kısa süreli hapis cezaları konusunda hafta sonu ve gece infaz yöntemleri de uygulanacak. Bu haktan yararlanacak hükümlüler hafta içi dışarıda, hafta sonu hapiste olacak. Gece infazı konusundaki şartları yerine getirenler için de gündüz işe gidebilme imkânı sağlanacak. Bu durumdaki hükümlüler, gündüz dışarıda, gece ise hapishanede kalan cezalarını tamamlayacak. Mevcut mevzuata göre, 6 ayın altındaki cezalar için bu yöntemler uygulanabiliyor. Yeni yapılacak düzenleme ile bu sürenin 2 yıla çıkarılması planlanıyor. Yasa çıktıktan sonra, 2 yıl ve altında hapis cezası kalanlar, Cuma günü saat 19.00’da cezaevine girecek ve Pazar günü saat 19.00’da çıkacak. Gündüz veya hafta içi işine gidip, gece veya hafta sonu cezaevine döneceklerin büyük bölümünün ‘Ekonomik suçlarla ilgili ceza alanlara’ uygulanacağı, böylece işlerini yürütebilmelerine imkân verileceği belirtiliyor. AK Parti kaynakları, ceza indirimi ve farklı infaz uygulamaları ile cezaevi dışına çıkacakların sayısının ilk etapta 40 bin civarında olacağını, ilerleyen süreçte ceza süreleri doldukça cezaevi dışına çıkacakların sayısının 100 bini aşacağını dile getirdi. 

 

Kaynak -  https://www.yenicaggazetesi.com.tr/yeni-af-tasarisinda-dikkat-ceken-detay-267424h.htm

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Ceza, İnfaz, İndirimine, Yönelik, Çalışmada, Sona, Gelindi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı