Haber Detayı
04 Mayıs 2019 - Cumartesi 14:14 Bu haber 1767 kez okundu
 
ÇEKÜL Heyeti Hekimhan Basak Mahallesini Ziyaret Etti
ÇEKÜL Tarihi Kentler Birliği Görevlileri ''Köyler yaşamalıdır'' projesi kapsamında Hekimhan'a bağlı Basak Mahallesini Ziyaret ederek incelemede bulundu.
Kültür-Sanat Haberi


Çevre Ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı(ÇEKÜL)  Tarihi Kentler Birliği Görevlileri ''Köyler yaşamalıdır'' projesi  kapsamında Basak Mahallesini Ziyaret ettiler .

 

Bu ziyarette  ÇEKÜL  Tarihi Kentler Birliği Görevlileri  Basak Mahallesinin  Tarihi ,Kültürü ve Doğası ile ilgili incelemelerde bulundu.

 

Vakkıf Üyesi Fisun Durna; " Köylerimizin kalkınması çok önemli. Ben, kalkınmanın köylerden başlayacağına inanmaktayım. Bu nedenle tarım ve üretime önem verilmeli" dedi.

 

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) üyeleri tarafından Malatya'nın Hekimhan ilçesi, Basak mahallesine ziyaret gerçekleştirildi. Vakıf Üyeleri, kültürel mirasın yaşatılması, çevrenin korunması ve kalkınmanın hızlanması amacıyla tarım ve üretime büyük önem verilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

 

Kuşoturan mevkiinde Şehir plancısı Ahmet Onur Altun ile bir değerlendirme yapan Mimar Alp Arısoy, yaptığı değerlendirmede, doğanın ve kültürel değerlerin yaşatılması gerek diyerek şunları söyledi;  "ÇEKÜL Vakfı tarafın Kent Çalışmaları bölümünden Basak'a geldik. Anadolu'nun farklı coğrafyalarından kırsal mirasın korunması amacıyla alakalı bir alan çalışması sürdürüyoruz. Kamuran hocamızın desteği ile önce Hekimhan'a ve sonrada buraya geldik. Buranın doğası yaşatılmaya değer. Biz ÇEKÜL Vakfı olarak, 'doğa ve kültür ile varız' sloganıyla hareket ediyoruz. Basak'ta hem doğanın en güzeli, hem kültürün en özgünü hala yaşamakta. Bunu böyle görmekte bizi gerçekten çok mutlu etti. Hem doğada ürünler olsun, hem coğrafyanın kendisi olsun, köyün güzel bir tepenin kenarına kendince mimari ile oturmuş olması çok güzel. Onun dışında Yüz yıllardır yaşayana gelenekleri, görenekleri ve kadim kültürü bence çok etkileyici. Anadolu coğrafyasına esas sahiplenme duygusu yaratan, işte bu özgün kültür. bizlerinde bu kültürü yerinde görebilmemiz çok güzel. Burada bu kadim kültürün değerini bilerek saygıyla gelecek herkesin davet edilmesi gereken bir yer. O yüzden doğa ve kültür sevgisi olan herkesin buraya gelmeleridir"

 

ÇEKÜL Vakfı üyesi ve Hekimhan Çulhallı'nın mahallesinin gelini olan Fisun Durna; "Malatya Hekimhan'a dolaşmaya ve kültürel değerlerini araştırıp, var olan değerleri bir sahaya dönüştürebilir miyiz? diyerek araştırmaya geldik. Köylerimizin kalkınması çok önemli. Ben, kalkınmanın köylerden başlayacağına inanmaktayım. Köyü gezdim, bayanlarla sohbet ettim. Bayanların el emekleri gerçekten çok değerli. Ama bunun örgütlenerek değerlendirilmesi gerek. Şimdiye kadar yapılmadığı için, ruhlarını katarak yaptıkları o güzel el işleri ellerinde kalmış. Üstelikte parasızlıktan yakınıyorlar. Demek ki, bizim biran evvel, örgütlenerek yapılan bu güzel emekleri büyükşehirlerde yada köyün kendisini içerisinde zaman zaman değerlendirmemiz gerekiyor. Onun içinde Öncülük yapılması lazım. ÇEKÜL Vakfı adına buradayım. 'Köyler değerlenmeli' adlı proje ile ilgili bir çalışma yaptık. Köyün doğası, havası çok güzel. Ama yalnızlaştırılmış. Bütün Türkiye'nin geleceği, tarım, hayvancılık ve kendi öz değerlerimizin gündeme getirilerek, ortaya konularak değerlendirmesi gerekir. Eğer bunu yapa bilir isek, Türkiye Dünya'da kendini çok daha ilerlere götürebilecek" diyen Durna, Bask dışında ikamet eden Basaklılara çağrıda bulunarak, mahallelerine önderlik yapmalarını istedi.          

 

ÇEKÜL  heyetinde Mimar Alp Arısoy, Şehir ve bölge planlamacısı Ahmet Onur Altun, Araştırmacı yazar Kamber Durna ve Füsun Durna yer aldı.  

 

Heyete Hekimhan Belediye başkanı Turan Karadağ  Hekimhan Belediye Başkan Yardımcısı Murat  Karayazıcı , Araştırmacı yazar Güngör Bebek , Güvenç mahallesi muhtarı ve dernek Başkanı, Basak mahallesi İstanbul Dernek Başkanı Hüseyin Yıldırım , Basak Mahallesi Dernek Başkanı Hüseyin Şaşırmaz , Basak Köyü muhtarı Halil Özmen Tatlı ve Hüseyin Arayıcı eşlik etti.

Kaynak: (MHA) - Malatyahaberajans Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: ÇEKÜL, Heyeti, Hekimhan, , Basak, Mahallesini, Ziyaret, Etti,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı