Haber Detayı
16 Eylül 2020 - Çarşamba 10:54 Bu haber 4231 kez okundu
 
Carrefour ve Karaali Çay Vatandaşa Hileli Çay İçtiriyor
Tarım ve Orman Bakanlığı'nın açıkladığı listede adı bulunan Carrefour zincir marketlerinde Carrefour markası ile satılan Karali Filiz çayında boya kullanıldığı tespit edildi.
Sağlık Haberi


Bakanlık yayınlanan listede 91 firmanın 113 ürününün hileli olduğunu açıkladı. 

Bakanlık tarafından açıklanan firma ve ürünlere ulaşmak için tıklayın 

 

Vatandaşın sağlığını doğrudan etkileyen hileli ürünlerin satış ve üretimini engellemek amacıyla denetimlerini sıklaştıran bakanlığın açıkladığı listede, Çay, biber, zeytinyağı, bal, alkollü ve alkolsüz içkilerde hile tespit edildi.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı vatandaşımızın sağlığını korumaya, gıdada taklit ve tağşiş yapanlara göz açtırmamaya devam ediyor. Bu kapsamda, taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 91 firmaya ait 113 parti ürün Bakanlık Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunuldu. İlgili açıklamaya https://www.tarimorman.gov.tr/GKGM/Duyuru/411/Kamuoyuna-Duyurulur  bağlantısından ulaşılabilir.

 

CARREFOUR MARKALI ÇAY HİLELİ ÇIKTI

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın açıkladığı listede adı bulunan Carrefour zincir marketlerinde Carrefour markası ile satılan Karali Filiz çayında boya kullanıldığı tespit edildi.

 

CarrefourSa markalı çaylar oldu. Karali Çay Sanayi Ticaret ve Gıda Pazarlama Anonim Şirketi tarafından Karali Çay markalı Carrefour Filiz Çay ürün adıyla 500 gramlık paket çaylarda boya/gıda boyası tespit edildi. 

Türkiye'de bir çok şubesi bulunan ve güvenilir diye bilinen ünlü markaların ürünlerinde hile çıkması yeni değil. Daha önce de, tanınmış markaların ürünlerinde, domuz yağı, domuz, at ve eşek etleri tespit edilmişti. 

 

Açıklamada, "Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1609 firmaya ait 3605 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir. Gıda konusunda kamu otoritesi olan Bakanlığımız, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir" ifadeleri kullanıldı.

 

Bu kapsamda, taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 91 firmaya ait 113 parti ürün Bakanlık Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunuldu. İlgili açıklamaya https://www.tarimorman.gov.tr/GKGM/Duyuru/411/Kamuoyuna-Duyurulur bağlantısından ulaşılabilir.

İHBAR EDİN

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, vatandaşların sağlığı için taklit ve tağşiş ürünlerin üretimini ve ithalatını yapan hiçbir firmaya göz açtırmayacaklarını söyleyerek, hatalı gördükleri ürünleri ihbar etmelerini istedi. Bakan Pakdemirli, vatandaşları uygunsuzluk gördükleri takdirde Alo 174 Gıda İhbar Hattı ve 0501 174 0 174 numaralı WhatsApp Gıda İhbar Hattı aracılığı ile kendilerine ulaşması konusunda ricada bulundu. Kaynak: Carrefour'un özel ürettiği filiz çayı hileli çıktı.

Bakanlık tarafından açıklanan firma ve ürünlere ulaşmak için tıklayın 

Kaynak - https://www.tarimorman.gov.tr/Haber/4729/Bakan-Pakdemirli-91-Firmaya-Ait-113-Parti-Urunu-Daha-Ifsa-Ediyoruz

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Carrefour, ve, Karaali, Çay, Vatandaşa, Hileli, Çay, İçtiriyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı