Haber Detayı
02 Ocak 2021 - Cumartesi 01:25 Bu haber 5316 kez okundu
 
Borç Yapılandırma Başvuru Süresi 31 Ocak'ta Son
Resmi Gazete’de yayımlanan yeni Cumhurbaşkanlığı Kararı’na göre, devlete olan borçların yapılandırma süreleri bir ay daha uzatıldı. Bu karar ile süre 31 Ocak 2021'e kadar uzatılmış oldu.
Ekonomi Haberi


BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN AÇIKLAMA! BORÇLARIN YAPILANDIRMASINDA SÜRE BİR AY UZATILDI

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni Cumhurbaşkanlığı Kararı’na göre, devlete olan borçların yapılandırma süreleri bir ay daha uzatıldı. Böylece daha önce yeniden yapılandırma için son başvuru tarihi 31 Aralık 2020 olarak belirlenmiş iken, yeni karar ile bu süre 31 Ocak 2021'e kadar uzatılmış oldu.

 

Konuyla ilgili olarak Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, 17 Kasım 2020 tarih ve 31307 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7256 sayılı Kanun kapsamında Büyükşehir Belediyesine olan emlak, ilan ve reklam, çevre ve temizlik vergileri, harçlar ve ücretler, katı atık toplama ve bertaraf ücreti, ecrimisil, işgaliye, kira ve diğer borçların yeniden yapılandırılmasına imkân sağlandığı belirtildi.

 

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Vergi affı ile ilgili imkânlardan faydalanmak isteyen mükellefler için 31 Aralık 2020 Perşembe günü mesai bitimine kadar tanınmış olan süre; 30.12.2020 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 3343 sayılı Cumhurbaşkanlığı’nın yeni Kararı ile bir ay daha uzatıldı.

 

Mezkûr karar doğrultusunda daha önce 31 Aralık 2020 mesai bitimine kadar olan yapılandırma süresi, 1 ay uzatılarak 31 Ocak 2020 (31 Ocak 2021 tarihi hafta sonuna denk geldiğinden 01 Şubat 2021 tarihine kadar) tarihine kadar yapılandırma işlemlerine devam edilecektir.

 

Kanun ile emlak, ilan ve reklam, çevre ve temizlik vergileri, harçlar ve ücretler, katı atık toplama ve bertaraf ücreti, ecrimisil, işgaliye, kira ve diğer borçların peşin ya da 6, 9, 12 veya 18 taksitle ödeme imkânı sağlanmaktadır.

 

Ayrıca peşin ödemelerde son tarih 31 Ocak 2021’den 1 Mart 2021 tarihine; kiralarda başvuru ve ilk ödeme tarihi olan 28 Şubat 2021 tarihi ise 31 Mart 2021 tarihine kadar uzatıldı.”

 

HANGİ CEZALAR YAPILANDIRMA KAPSAMINDA?
Vergi cezaları, gecikme faizleri ve gecikme zamları, trafik, seçim, nüfus para cezaları, Karayolu Taşıma Kanunu'na göre kesilen para cezaları, kara yollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen para cezaları gibi tüm idari para cezaları yapılandırma kapsamında olacak.


Ayrıca, öğrenim katkı kredisi ve öğrenim kredisi borçları, ecrimisiller, haksız alınan destekleme ödemeleri, kaynak kullanımı destekleme fonu, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı da yapılandırılabilecek.

 

18 TAKSİT İMKANI, PEŞİN ÖDEMEYE İNDİRİM
Kanuna göre, vergi borçları yapılandırılarak 18 taksitle ödenebilecek. Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Katma Değer Vergisi (KDV), Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), tüm idari para cezaları, KYK borçları, Hazine alacaklarını kapsayan vergi borçları yapılandırılabilecek. Bununla beraber borcunu peşin ödemek isteyenlere indirim sağlanacak.resmi-gazete-borc-yapilandirma-sureleri-uzadi.jpg

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Borç, Yapılandırma, Başvuru, Süresi, 31, Ocak'ta, Son,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı