Haber Detayı
19 Eylül 2018 - Çarşamba 15:32
 
Bölgenin En Büyük İçmesuyu Analiz Laboratuvarı Malatya'da
(MASKİ) Genel Müdürlüğü, bünyesindeki bölgenin en büyük laboratuvarında ‘Tarımsal Amaçlı Toprak, Bitki ve Sulama Suyu Analizi’ yaparak çiftçilere büyük kolaylık sağlıyor.
Haberi


Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, bünyesindeki bölgenin en büyük laboratuvarında ‘Tarımsal Amaçlı Toprak, Bitki ve Sulama Suyu Analizi’ yaparak çiftçilere büyük kolaylık sağlıyor.

 

“MASKİ Çevre Laboratuvarı’na halkımızı davet ediyoruz”

Malatya Büyükşehir Belediyesi MASKİ Genel Müdürlüğü, Malatya’nın içmesuyu, kanalizasyon ve yağmursuyu altyapısını güçlendirerek modern bir altyapı inşa ediyor.

 

MASKİ, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun en büyük laboratuvarında içmesuyu analizlerinin yanı sıra tarımsal amaçlı sulama analizleri de gerçekleştiriyor. 

 

Çevre Laboratuvarı’nın gerçekleştirdiği çalışmalarla ilgili bilgi veren MASKİ Genel Müdür Ertan Mumcu, “Kurumumuz Çevre Laboratuvarı’nda son teknolojik cihazlar ve yöntemler kullanılarak alanlarında uzman ve tecrübeli personellerimiz tarafından toprak, yaprak ve sulama suyu analizleri yapıyor.

 

Laboratuvarımız Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı çiftçilerimize toprak ve yaprak analiz hizmeti sunarak, destek ve hibe programlarından faydalanmalarını sağlıyor.

 

Tarımsal Analiz hizmetlerimiz ile laboratuvarımız organik tarım ve iyi tarım uygulamalarına öncülük etmektedir. Ayrıca çiftçilerimiz tarafından tarla, bağ ve bahçelerde açılan sondaj kuyuları ile sulama amaçlı kullanılan suların sulama suyu kalite analizleri de laboratuvarımızda yapılmaktadır. Laboratuvarımızda toprak analizi yıllık ortalama 3 bin-4 bin adet, sulama suyu analizi ise yıllık ortalama 250-300 adet yapılmaktadır. MASKİ Çevre Laboratuvarı’na halkımızı davet ediyoruz. Çiftçilerimizin toprak analiziyle doğru gübreleme yapmasını, yaprak analiziyle doğru gübrelemeyi, su analiziyle de suyunun tuzunu, kirecini görmesini ve doğru sulama yapmasını teşvik etmek istiyoruz” dedi. ”

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Bölgenin, En, Büyük, İçmesuyu, Analiz, Laboratuvarı, Malatya'da,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı