Haber Detayı
28 Ocak 2019 - Pazartesi 01:59
 
Binlerce Yıllık Geleneğe Basak Köyü Sahip Çıkıyor
Malatya’nın Hekimhan ilçesine bağlı Basak Mahallesinde, her yıl düzenlenen kış yarısı etkinlikleri renkli anlara sahne oldu.
Kültür-Sanat Haberi


Basak Köyü  Kış Yarısı Geleneğini Sürdürmeye Devam Ediyor

Basak Mahallesi her yıl geleneksel olarak  yaptığı  kış yarısı etkinliğini bu yıl Basak Mahallesi  Kültür ve Dayanışma derneğinin  öncülüğünde gerçekleştirdi.

Yoğun bir ilginin  olduğu etkinliğe  Hekimhan kaymakamı  Ahmet Özdemir ,Hekimhan Belediye başkanı Aliseydi Millioğulları, ilçe jandarma komutanı, CHP büyükşehir belediye başkan adayı Soner Gökçe, CHP Hekimhan belediye başkan adayı  Turan Karadağ, İYİ Parti ilçe başkanı çeşitli  parti temsilcileri, Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, İnönü üniversitesi müzik bölümünden bir grup öğrenci ve hocaları, Hekimhan ilçe  ve mahallelerinden vatandaşlar katıldı.,

 

Basak mahallesi kültür ve dayanışma derneği ev sahipliğini yaptığı etkinlikte dernek Başkanı Hüseyin Şaşırmaz hoş geldiniz konuşması yaptı. Hüseyin şaşırmaz konuşmasında kış yarısı geleneğinin tarihçesini ve günümüze kadar nasıl getirildiğini anlattı. Birlik ve beraberli vurgusu yaptı. Halaylar çekildi. Türküler söylendi. Yöresel otunlar  oynandı. Kısaca Basak Mahallesi kültürü anlatıldı. Kış yarısı etkinliğine katılanlara lokma ikram edildi..

Ocak ayının son haftasında yapılır. Bu gelenek, kışın yarısını geçiren, bahara doğru yaklaşan halkın sevincidir. Geçimini büyük ölçüde hayvancılık ve tarımla sağlayan halk için erken başlayan, uzun ve sert geçen kış; hayvanların aç kalması, hastalanması ve telef olması demektir. Buda kıtlığı getiriyor. Kışın yarı olması, kışın tehlikesinin büyük ölçüde atlatılması demek olduğundan halk bugünü sevinçle karşılar.

Bir kadı ,bir gelin(erkek), bir kaç korumacı (tilki) seçilir ve bir deve yapılır. Davul, zurna ve maniler eşliğinde,

 

Kış yarısı yarısı

Oynar cadı karısı

Verenin bir oğlu

Vermeyenin bir kel kızı olsun

 

Öküzün alnı sakar

Sakallıya kim bakar

Sakalsız yürek yakar

Loy loy loy…gibi

 

köyde ev ev gezilir. Her evin önünde oyunlar oynanır ve o evden pişirilecek kış yarısı lokmasına katkı için çeşitli(bulgur, un, yağ, tavuk, elma gibi.) gıda malzemeler alınır. Gelinin kaçırılması o gurup için bir zillettir, alay konusudur. Bu nedenle koruyucular (tilkiler) gelini sıkı sıkı korur. Yine her evden ayrılırken hep bir ağızdan “Allah kuyulu kuyulu versin” denir.

Toplanan malzemeler ile yemekler yapılır ve kış yarısı lokması olarak komşulara dağıtılır. Toplanan un ise yoğrularak yumaklar yapılır. Bu yumaklar kış yarısı lokmalarının üzerine konarak dağıtılır. Bu yumaklar kış yarısı müjdesi olarak bütün mal ve hayvanların ağızlarına sürülür. Kaynak - Hüseyin Arayıcı

 

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Binlerce, Yıllık, Geleneğe, Basak, Köyü, Sahip, Çıkıyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı