Haber Detayı
05 Ekim 2019 - Cumartesi 12:55 Bu haber 1610 kez okundu
 
Başkan Nuh Boyraz % 18 KDV Oranları Düşürülsün
Malatya Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Nuh Boyraz % 18 oranında uygulanan KDV oranlarının, yüzde 8 seviyelere getirilmesini talep etti.
Ekonomi Haberi


Malatya Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası (SMMMO)  Başkanı Nuh Boyraz KDV Oranının Tespitine İlişkin Açıklamalarda Bulundu.

 

Geçtiğimiz günlerde Aile mahkemeleri, tüketici mahkemeleri ve çocuk mahkemelerinin görev alanına giren davalar ve işler ile vesayet davaları ve iş uyuşmazlıklarında dava şartı olarak arabuluculuk ile bunlara bağlı icra takipleri kapsamında verilen avukatlık hizmetlerindeki KDV oranının tespitine ilişkin Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

Buna göre söz konusu davalarda avukatlık hizmetlerindeki KDV oranı yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmişti. SMMMO'da muhasebeciler ve mali müşavirler içinde KDV Oranlarının indirilmesini talep etti.

 

"ESNAFIMIZA BÜYÜK BİR YÜK"

Konu ile ilgili bir değerlendirme de bulunan SMMMO Malatya oda başkanı Nuh Boyraz; "Yeni çıkartılan bir yasayı maalesef meslek camiamız üzüntü ile karşılamıştır. Verginin ülke geneline yayılmasında, toplanmasında büyük emeği ve katkısı olan biz serbest muhasebeci mali müşavirlere değil de, sadece avukatlara yönelik bir düzenleme çıkartılması, bir tarafın kayrılması gerçekten serbest meslek erbabı olan avukatların dışında mühendisleri, mimarları ve biz muhasebeci mali müşavirleri gerçekten yaralamıştır. Bu düzenlemenin bir an önce tüm serbest meslek erbabını kapsayacak şekilde düzenlenmesi, KDV yükünün gerçekten çok yüksek olduğunu belirtmek isterim. Yüzde 18'lik KDV oranı gerçekten esnaflarımız açısından büyük bir yük. Bunun yüzde 8'lik bir makul seviyeye çıkması ülke ekonomisi açısından da, esnaflarımızın zor dönemde olduğu bir dönemde de büyük bir katkı sağlayacaktır. Bu düzenlemenin biran önce yapılmasını diliyorum. Bu konuda milletvekillerimize, siyasilerimize mesajlarımızı bildirdik ama bu konu ile ilgili görüşmelerimiz devam edecek. Burada esnaf odalarımız varken de, asgari ücret tarifesi üzerinden mecburen kestiğimiz KDV, esnafa büyük bir yük getirmekte. Bu konuda esnaf odalarımızın da desteklerini talep ediyorum dedi.

Kaynak - wwww.malatyasoz.com

Kaynak: (MHA) - Malatyahaberajans Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Başkan, Nuh, Boyraz, %, 18, KDV, Oranları, Düşürülsün,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı