Haber Detayı
17 Temmuz 2019 - Çarşamba 15:04 Bu haber 1322 kez okundu
 
Başkan Cemal Uzun'dan İmamoğlu'na Hayırlı Olsun Ziyareti
İYİ PARTİ İstanbul İl Engelliler Komisyon Başkanı Cemal Uzun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na hayırlı olsun ziyaretinde bulunarak Engellilerin İstanbul'da yaşadığı Sorunları anlatarak çözüm bulunmasını istedi.
Yaşam Haberi


Başkan Cemal Uzun, İmamoğlu'na Engellilerin Sorunlarını Anlattı

İYİ PARTİ İstanbul İl Engelliler Komisyon Başkanı Cemal Uzun, iki kez tekrarlanan İstanbul seçimlerine dair çarpıcı tespitlerini, sıcak bir sohbetle  okurlarımızla paylaştı. 

 

İYİ PARTİ'nin kuruluşundan beri çeşitli görevlerde bulunan UZUN'un, siyasi hayatı da dikkat çekiyor.

 

Turgut ÖZAL'ın ANAP'ıyla ile birlikte siyasete yelken açan UZUN, özellikle engellilerin sorunlarını ortadan kaldırmaya dönük projeleriyle adından sıkça bahsettiriyor.

 

Genel Başkan Sayın Meral AKŞENER'e sunduğu "ENGELLİLER BAKANLIĞI" kurulmasına dönük projesiyle gündem oluşturan Cemal UZUN, İYİ PARTİ'nin İstanbul İl Yönetimi Üyesiyken artık İl Engelliler Komisyonunun, Başkanlığını yürütecek. 

 

İstanbul seçiminin sonuçlarının aslında Mart ayında değil Ocak ayında belli olduğunu belirten Cemal UZUN, İstanbul seçmeninin entelektüel bir karakterde olduğunu ve mutlaka hatıralarda kalan o eski İstanbul'un yetiştirdiği, bir kişiliğin aday gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi. Millet İttifakının kendisine atılan tüm iftira ve karalamaları aşarak, İstanbul seçmeninin istediği adayı doğru tespit ettiğini ifade eden Cemal UZUN sözlerine şöyle devam etti; 

 

İstanbullunun İstediği "Beyefendi" Karakteri Daha Çok Ekrem Bey'i Yansıtıyordu

"Hiç şüphesiz Ekrem İMAMOĞLU, İstanbul seçmeninin istediği bir adaydı. Gerek yaşantısı ve gerekse yaşamı, özlenen İstanbul Beyefendisi kimliğini yansıtıyordu. Elbetteki Binali YILDIRIM'da düzgün karaktere sahip bir beyefendi ancak ne var ki İstanbullunun istediği "beyefendi" karakteri daha çok Ekrem Bey'i yansıtıyordu.

 

Seçime “çalıntı” Demek Seçmeni Kızdırdı

Kaldı ki sonucu apaçık belli olan bir seçimi "çalıntı" diye itham edip yeniletmek, İstanbul seçmenini kızdıran ikinci hareket olmuştur. Zira sonuç bu kez daha ezici bir çoğunlukla tekerrür etmiştir. 

 

Seçim Sonuçlarını Yalnızca Aday Bazlı Değerlendirmemek Gerekir

Tabi seçim sonuçlarını yalnızca aday bazlı değerlendirmemek gerekir. Öncelikle Millet İttifakının özverili seçim çalışmalarının meyvesini verdiğini asla göz ardı edemeyiz. İktidar hırsıyla değil milletin menfaati için çalışan bir ekibin seçimi kazanması mutlak bir sonuçtu. 

 

İstanbul’u “Burnu Arşa Değen Gökdelenler” İstila Etmiştir.

Diğer taraftan, yıllardır izlenen politikaların yanlışlığı da kaybedenlerin makus tarihini belirlemiştir. Hatıralarda kalan İstanbul maalesef yok olmuş yerini "burnu arşa değen gökdelenler”  istila etmiştir. Nüfus yetersizmiş gibi göçün önü açılmış ve daracık bir coğrafyaya sürekli nüfus getirtilmiştir. Yapılan yatırımlar ve altyapı çalışmaları daha planlı bir şehir değil daha kalabalık ve daha bunaltıcı bir İstanbul'u doğurmuştur. 

 

İnsanlara “Rezidans” Pazarlamaya Çalışılmıştır.

Suriyeli göçmenlerin, göçmeyip yerleştiği şehirler arasında olan İstanbul artık bir de kültür karmaşasının yaşanmasını tetiklemiştir. Pahalılığın önüne geçilememiş, ancak insanlara "rezidans" pazarlamaya çalışılmıştır. Tüm bunlar İstanbul'da yaşayanların seçim tercihlerinde etkin rol oynamıştır. 

 

Pontus Meselesi

Tabi birde "Pontus" meselesi var. Sayın İMAMOĞLU'nun Trabzonlu olması suçmuş gibi gösterilip bunun üzerine yeni bir seçim çalışması tasarlanması da seçmenin oyunu kimden yana kullanacağını göstermiştir. Roma'nın Başşehri olan İstanbul'da yaşayanları, Rumlar ve diğer milletlerden olan Türk vatandaşlarını hainlikle suçlamak, Trabzonlu yüzbinlerce Müslümana; "hain" yaftası yapıştırmak akıl alır bir şey değildir. Gerçekten teessüfle karşılıyorum. 

 

Engellilerin Sorunlarına Çözümler Üretilmiş Değil

Engellilerin de sorunlarına çözümler üretilmiş değil. Üst geçitlere yapılan asansörler ile yollara yapıştırılan plastik sarı parkeleri saymazsa geriye örnek verecek pek bir iş kalmıyor. 

 

Engellilere dönük sorunlar sadece İstanbul özelinde değil genel olarak da devam ediyor. Mesela 2007 yılında bu yana 12 senedir Ortez ve Protez alamında bir iyileştirme olmadı. Ortez ve Protez alımı için ayrılan bütçe hiç artmazken, ihtiyaç duyduğumuz ürünlerin fiyatları çoktan yükseldi. Eskiden bize ayrılan bütçeyle en bahalı , mesela Alman malı Ottobock, ortez ve protez alabiliyorken bugün bu markayı almak hayalden de öte. Bir de kast sistemi var. Mesela SSK'lı engelli 2,500 ve 3,900 TL arasında, Gaziler 150,000 TL'ye kadar, Emekli Sandığı üyesi engelliler ise 50,000 TL'ye kadar ortez ve protez alabiliyor. Oysa bu ürünler bizim için birer organ gibi önemli ve hepimiz bu ürünlere aynı derecede ihtiyaç duyuyoruz.

 

ENGELLİ VE YAŞLI HİZMETLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI ’nı Kurulmasını İstiyoruz.

İYİ PARTİ İstanbul İl Engelliler Komisyon Başkanı Cemal Uzun,Sayın İMAMOĞLU’nun bize ulusal bazlı çözümler üretmesini beklemiyoruz. Ancak kendisinden ENGELLİ VE YAŞLI HİZMETLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI ’nı kurmasını istiyoruz. Bunun gerekçesini şöyle açıklıyoruz; ülkemizdeki engellilerin yaklaşık %12’si İstanbul’da yaşıyor. Bu sayı 200 Bin kişi civarında. Yaşlı sayısı ise engelli sayısının yaklaşık 5 katı. Devletin 2011 yılında yaptığı araştırmasına göre İstanbul’da 500 Bin yaşlı kadın nüfusu olduğu öngörülmüş. Toplam yaşlı nüfusunun ise 1 Milyonu aştığı tahmin edilmekte.

 

İstanbul’da 1,5 Milyona Yakın Engelli ve Yaşlı Nüfusu Var

İETT’nin otobüs sayısı daha 2.000 adedi aşmamıştır ama kendisi bir Genel Müdürlüktür. 1,5 Milyona yakın engelli ve yaşlı nüfusu için bir daire başkanlığı istiyoruz. Sanırım abartılı bir istek değil.

 

Sözün özü makbuldür denir. Ben de fazla uzatmak istemiyorum. Ancak 800 Bin seçmen demek yuvarlak hesapla 8 ilin nüfusuna tekabül ediyor. Sayın İMAMOĞLU'nun bu durumu göz önünde bulunduracağı ve çalışmalarını bu doğrultuda yapacağından şüphem yok. Dünyanın önde gelen başkentlerinin nüfuslarıyla kıyaslandığında İstanbulumuz açık ara önde. Böylesi büyük bir şehre liderlik etmek kolay değil. Ancak biz İstanbullular, İMAMOĞLU'na güvendik. Güveniyoruz da. Özlediğimiz o İstanbul'a bir an evvel kavuşmayı hasretle bekliyoruz.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Başkan, Cemal, Uzun'dan, İmamoğlu'na, Hayırlı, Olsun, Ziyareti,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı