Haber Detayı
07 Kasım 2018 - Çarşamba 20:32
 
Banazı Korosu Malatya'da Yeni Bir Konsere Hazırlanıyor
Banazı Kültür ve Sanat Derneği kültür Sanat Etkinlikleri Kapsamında; Aralık ayı içinde Malatya kongre kültür merkezinde bir konser verecek.
Kültür-Sanat Haberi


Şef Selehattin Yalçınıkaya , Banazı Kültür ve Sanat Derneği kültür Sanat Etkinlikleri Kapsamında; Türk Sanat Müziği Korosu olarak Malatya’mızın türkülerini ve Malatya ilçelere ait olan türkülerini konu alan bir konser vereceğiz. Aralık ayı içinde yapacağımız konser Malatya kongre kültür merkezinde olacak. Planladığımız konser Malatya’da bir ilk olacak.

 

Diğer konserlerimizi de; Malatya ilçelerinde yapacağız en önemlisi de bire bir gittiğimiz ilçeye ait olan türküleri ağırlık vererek oradaki vatandaşlarımıza güzel bir konser vereceğiz. Bu vereceğimiz konserde çok güzel sanatçı arkadaşlarınızın ve usta sanatçılarımızın talebeleri olacak ve Malatya’nın ses sanatçısı, şöyle bir zamanlar; Malatya türkülerini söyleyen rahmetli Hakkı Coşkunun oğlu Abdurrahman coşkun ve onun torunu olan müzik öğretmeni Sencer coşkun gibi sanatçı dostlarımızın yanımızda olması bizleri daha çok mutlu ediyor ayrıca  baba dan oğula oğuldan toruna bir köprü kurmuş olacağız.

 

Bir Yıl İçinde Üç Defa Konser Verdik

Yalçınkaya: Biz bu banaz korusunu bir yıldır kurduk ve bir yıl içinde üç defa konser düzenledik çok güzel ilgi gördük. Buda bizim için onur verici bir durum. Bizim bu derneği kurma amacımız Türk Musikisi dersleri alınmasıdır. Amacının Türk Sanat Müziği'ni genç nesillere sevdirmek olduğunu söyleyen Yalçınkaya, geçmişte en çok dinlenen zirveye yerleşmiş olan eski Türk Sanat Müziği şarkılarını günümüzün modern müzik alt yapısıyla yeniden seslendirildiğini belirtti.

 

Sanat Müziği'nin Popüler Müziğe Karşı Yıllardır Dik Durmasını Neye Bağlıyorsunuz?
Sanat Müziği'nin popüler müziğe karşı dik duruşu bahsettiğim üzere yüzyıllar boyu süre gelen kültürümüze ağırlığını koymuş kemikleşmiş bir yapıya sahip olmasındandır. Kolay kolay silinmeyecektir. 

 

Gençlere Neler Tavsiye Edersiniz?
Gençlik bizler için çok önemli, onlar geleceğimizin teminatı. Müziğin içinde olmaları müzikle yaşamaları onlara pozitif kazançlar sağlayacak. Kötü alışkanlıklardan uzakta tutacak. Duygu ve sevgi yükleyecek, hayata pozitif bakmalarına yardımcı olacaktır. O açıdan hizmetimizle hep onların da yanında olmalı  gençliği ihmal etmemeliyiz dedi.

Haber - Kazım Erayabakan - malatyagundemozel

 

 

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Banazı, Korosu, Malatya'da, Yeni, Bir, Konsere, Hazırlanıyor, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı