Haber Detayı
21 Mart 2019 - Perşembe 14:13 Bu haber 1462 kez okundu
 
Ay Sonu Sona Erecek Olan ÖTV ve KDV İndirimleri Uzatıldı
Hükümet tarafından enflasyonla mücadele kapsamında yürürlüğe konulan ÖTV ve KDV indirimleri için bir kez daha uzatılma kararı alındı.
Ekonomi Haberi


Ay sonu sona erecek olan ÖTV ve KDV indirimleri uzatıldı

Hükümet tarafından enflasyonla mücadele kapsamında yürürlüğe konulan ÖTV ve KDV indirimleri için bir kez daha uzatılma kararı alındı. 31 Mart 2019 tarihinde bitmesi planlanan ÖTV ve KDV indirimleri yıl sonuna kadar devam edecek.

 

Hükümet ekonomideki durgunluğun önüne geçmek ve enflasyonla mücadele kapsamında bir dizi önlemler almıştı. Bu önlemler kapsamında beyaz eşya, otomotiv, mobilya ve konut sektöründeki vergilerde indirime gidilmişti. Yapılan bu ÖTV ve KDV indirimlerinin bir kez daha uzatılmasına karar verildi.

 

İlk olarak 2018’in ekim ayında başlatılan ÖTV ve KDV indirimleri yıl sonuna kadar devam edeceği açıklanırken hükümet seçimlere kadar indirimlere devam edilmesi kararı almıştı.

 

ÖTV VE KDV İNDİRİMLERİNDE SON TARİH 
Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile indirimler 31 Aralık 2019 tarihine kadar bir kez daha uzatılırken. Resmi gazetede yayımlanan kararda "Bazı Bakanlar Kurulu kararları ile Cumhurbaşkanı kararlarında değişiklik yapılmasına ilişkin ekli Kararın yürürlüğe konulmasına 492 sayılı Harçlar Kanununa bağlı (4) sayılı tarifenin "I-Tapu İşlemleri" başlıklı bölümünün 20/a fıkrası, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 28 inci maddesi ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 12 nci maddesi gereğince karar verilmiştir" İfadelerine yer verildi.

 

ÖTV ve KDV indirimi kapsamında konut sektöründe KDV, yüzde 18'den yüzde 8'e, düzenleme kapsamında tapu harçlarında da indirime gidilerek KDV oranı yüden 4’ten yüzde 3’e çekildi.

 

Vergisiz fiyatı 70 bin liranın altında olan araçlarda, ÖTV oranı yüzde 45'ten yüzde 30'a çekilirken fiyatı 70 bin ila 120 bin arası olan araçlarda ÖTV oranı yüzde 50'den yüzde 35'e kadar çekildi.

 

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Ay, Sonu, Sona, Erecek, Olan, ÖTV, ve, KDV, İndirimleri, Uzatıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı