Haber Detayı
09 Kasım 2018 - Cuma 13:16
 
Atatürk Ölümünün 80.Yılında Malatya'da Anılacak
Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu, Büyük Asker ve Devlet Adamı, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 80’inci yıldönümü dolayısıyla 10 Kasım Cumartesi günü Malatya’da da törenlerle anılacak.
Gündem Haberi


Atatürk’ün ölüm yıldönümü dolayısıyla Malatya’da ilk tören Atatürk Anıtı önünde yapılacak. Çelenk sunma töreni, 08.50- 09.15 saatleri arasında gerçekleştirilecek. 

 

ATATÜRK’Ü ANMA TÖREN PROGRAMI

A-ÇELENK SUNMA TÖRENİ ( 08.50 – 09.15 ) :

 

a) 10 Kasım 2018 Cumartesi günü saat 08.50’de Atatürk Anıtı önünde yapılacaktır.

 

b) Çelenklerin sunulması, 05.05.2012 Tarih ve 28283 sayılı “Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlama Yönetmeliği” Hükümlerine göre yapılacaktır.

 

10 Kasım 2018 Atatürk’ ü Anma programında, Mülki İdare Amiri, Garnizon Komutanı ve Büyükşehir Belediye Başkanınca çelenk sunulacaktır. Siyasi Partiler, Kamu Kurumu Niteliğindeki Meslek Kuruluşları ve Sivil Toplum Kuruluşlarından çelenk sunmak isteyenlerin, Yönetmeliğin 2.maddesinin 6.fıkrası Hükmü uyarınca törenden 48 saat öncesinden Valiliğe dilekçe ile müracaat ederek izin almaları gerekmektedir.

 

c) Çelenk sunma töreninde resmi kurum ve kuruluş yetkilileri ile tören bölgesi okullarımızdan görevlendirilen idareci, öğretmen, öğrenci, Bayrak ve Flama grubu ile 2.Ordu Bando ve Merasim Bölüğü Anıt önünde belirlenmiş yerde hazır bulunacaklardır.

 

d) Merkez Komutanlığının hazırladığı 2 meşale Anıt önüne yerleştirilecek ve saat 08.30 da yakılacaktır. Bu saatten itibaren Milli Eğitim Müdürlüğü’nün belirleyeceği okullardan 1 Kız 1 Erkek izci öğrenci tarafından saat: 11.00’e kadar izci liderleri sorumluluğunda dönerli nöbet tutulacaktır. Saat 11.00’den 24.00’e kadar 1 asker 1 polis tarafından nöbete devam edilecektir.

 

e) Çelenkler 10 Kasım 2018 Cumartesi günü saat 08.30’da Atatürk Anıtı önünde hazır bulundurulacak, Çelenk Sunacak Kurumların çelenkleri saat 08.50’den itibaren kurumun en üst yetkilisi tarafından Atatürk Anıtına sunulacaktır.

 

f) Saat 09.05’te İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından şehir genelindeki sirenlerin çalmaya başlatılması ile birlikte görevli öğretmen tarafından verilecek komutla 2 dakikalık saygı duruşuna geçilecektir. Tören alanındaki siren, kurulan ses sistemi aracılığıyla bilgisayardan verilecektir.

 

g) Çelenklerin sunulması ve 2 dakikalık saygı duruşundan hemen sonra 2.Ordu Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı söylenecektir.

 

h) Anıt şeref defteri Sayın Valimiz tarafından yazılacaktır.

 

B-ATATÜRK EVİNİ ZİYARET ( 09.15 - 09.30 ) :

Çelenk Sunma töreni bitiminde Atatürk Evi Ziyaret edilecektir.

 

C-BATTALGAZİ HALK EĞİTİM MERKEZİ SALONUNDA ANMA TÖRENİ (09.30-10.45):

 

İlimiz Atatürk Evi yanı Battalgazi Halk Eğitim Merkezi salonunda saat 09.30-10.45 arasında düzenlenecek programda;

 

a) Abdulkadir Eriş Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından;

 

1- Saygı Duruşu

 

2- İstiklal Marşının Okunması

 

3- 10 Yıl Nutkunun Okunması (banttan) ( Görsel eşliğinde )

 

b) İl Milli Eğitim Müdürlüğünün görevlendireceği bir öğretmen tarafından “Atatürk’ün Son Günleri” konulu konuşmanın sunulması.

 

c) Şiir okunması. (Bir öğrenci tarafından)

 

d) 2.Ordu Komutanlığında görevli bir personel tarafından “Atatürk’ün Askeri Kişiliği” konulu konuşmanın sunulması.

 

e) Abdulkadir Eriş Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından;

 

1- Oratoryo

 

2- Atatürk’ün Sevdiği Şarkıların Sunumu

 

f) Kapanış.

 

D-DİĞER HUSUSLAR:

a) 10 Kasım 2018 Cumartesi günü saat 09.05’de bütün resmi daireler, kurum ve özel kuruluşlar tarafından bayraklar göndere tam olarak çekilecek, daha sonra yarıya indirilecek ve gün batımına kadar bu durum devam edecek ve bunun uygulanmasından birim amirleri sorumlu olacaklardır.

 

b) 09 Kasım 2018 tarihinde Battalgazi Halk Eğitim Merkezinde saat 09.00’ da prova yapılacaktır.

 

c) Bu program görevlilere emir, törene katılanlara davetiye mahiyetindedir.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Atatürk, Ölümünün, 80.Yılında, Malatya'da, Anılacak,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı