Haber Detayı
29 Mart 2019 - Cuma 13:28 Bu haber 1421 kez okundu
 
Arapgir Mor Reyhan Çayı Esenlik Raflarından Hiç kaldırılmadı
Esenlik Arapgir Mor Reyhanını raflardan kaldırdı şeklindeki söylemlerin doğru olmadığını açıkladı.
Gündem Haberi


Son günlerde dile getirilen “Esenlik Arapgir Mor Reyhanını raflardan kaldırdı” şeklindeki söylemlerin doğruluğu yansıtmadığını belirten Esenlik İmar İnşaat ve Ticaret LTD.ŞTİ. bir basın açıklaması yaptı. Açıklamasında Esenlik, “ İddia edilen ‘Esenlik Arapgir Mor Reyhanını raflardan kaldırdı’ açıklaması ve haberleri tamamen yalandır. Esenlik, Arapgir’imizin coğrafi işaret aldığı mor reyhanının endüstrileştirilme safahatının tamamında şirketimize ait kimya fabrikası ile birlikte yer alarak ar-ge çalışmalarına katkı vermiş, ürün ticari bir ürün haline geldiği günden beri de aralıksız olarak raflarında bulundurup satmaktadır.” dedi

 

 Esenlik İmar İnşaat ve Ticaret LTD.ŞTİ. Tarafından Yapılan Açıklama Şöyle ;

Son günlerde çeşitli basın organlarında dile getirilen “Esenlik Arapgir Mor Reyhanını raflardan kaldırdı” şeklindeki haberlerin ısrarla devam ettirilmesi karşısında kamuoyunu doğru bilgilendirme ve şirketimizin itibarını koruma adına bir açıklama yapmak kaçınılmaz olmuştur. 

 

İddia edilen “Esenlik Arapgir Mor Reyhanını Raflardan Kaldırdı” açıklaması ve haberleri tamamen yalandır. Esenlik, Arapgir’imizin coğrafi işaret aldığı mor reyhanının endüstrileştirilme safahatının tamamında şirketimize ait kimya fabrikası ile birlikte yer alarak ar-ge çalışmalarına katkı vermiş, ürün ticari bir ürün haline geldiği günden beri de aralıksız olarak raflarında bulundurup satmaktadır. Konuyu iddia edenler, açıklamayı yaptıkları Soykan Meydanına 50 metre mesafedeki Yeni Cami şubemize, açıklamadan önce uğrama zahmetinde bulunsalardı, bu gerçeği kendileri de görebilirlerdi. 

 

Bahse konu “Arapgir Mor Reyhanı” ile ilgili detaylar şöyledir; 

 

1. 23.10.2017 tarihinde Arapgir Belediyesine ait olan ARTE YAPI MİMARLIK LTD. ŞTİ. Şirketimize yazılı olarak başvurup, Arapgir Mor Reyhan çayını marketlerimizde satmak istediğini bildirmiş, talep uygun görülerek bahse konu çayın satışına başlanmıştır.

 

2. 18.04.2018 tarihinde yine Arapgir Belediyesine ait olan ARTE YAPI MİMARLIK LTD. ŞTİ. Şirketimize yazılı olarak başvurup, daha önce satışına başlanan Arapgir Mor Reyhan Çayına ilaveten, 380 gr. Mor Reyhan Reçeli, 25 gr. Mor Reyhan Kurusu, 30 gr. 20’li süzen poşet Mor Reyhan Çayı, 50 gr. Mor Reyhan Baharatı, Mor Reyhan Seti ürünlerinin de satılmasını talep etmiştir. Talep, satınalma komisyonumuzca değerlendirilip olumlu cevaplanmış ve bahse konu
ürünler raflarımızda satışa sunulmuş ve halen tarafımıza tedarik sağlandıkça satılmaktadır.

 

3. 16.01.2019 tarihinde sözkonusu mor reyhan çayı, reçel ve ve baharatlarının tedarikçisi olan ve Arapgir Belediyesine ait ARTE YAPI MİMARLIK LTD. ŞTİ. bugüne kadar kendilerinden sipariş ettiğimiz bahse konu ürünlerin bundan böyle AKPINAR GIDA DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. den tedarik edileceğini bildirmiş, satınalma komisyonumuz talebi kabul etmiş ve 2019 yılı başından itibaren Mor Reyhan Ürünleri siparişlerimiz AKPINAR GIDA DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. üzerinden karşılanmaya başlanmıştır.

 

4. İddialara konu edilip çarpıtılan olayın aslı ise şöyledir; Ekim 2018’de İstanbul’da yapılan “Malatya Tanıtım Günleri”nde, standımızda tanıtımı yapılmak üzere, Pazarlama Bölümümüz tarafından 2.880 adet 30 gr. Arapgir Mor Reyhan Çayı Arapgir Belediyesine ait ARTE YAPI MİMARLIK LTD. ŞTİ.’den alınmış ve bahse konu etkinlikte tanıtım ve satışı yapılmıştır. Kalan stok fazlası 2.006 adet ise, ürünün yeni tedarikçisi AKPINAR GIDA DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ.’ne iade edilmiştir. İade edilen ürünler marketlerimizde hali hazırda satışı yapılan ürünler değil, İstanbul’da yapılan Malatya Günlerinde tanıtımı yapılmak amacı ile satın alınan fakat satılamayan stok fazlası ürünlerdir. Stok fazlası ürünlerin iadesi, tedarikçi tüm şirketler için rutin olarak gerçekleştirilen ticari bir uygulamadır.

 

5. Şirketimize yönelik asılsız iddiaların bu iade işleminden sonra basında yer alması üzerine yaptığımız incelemelerde, Arapgir Belediyesine ait ARTE YAPI MİMARLIK LTD. ŞTİ.’nin Mor Reyhan Ürünleri ile ilgili olarak bizi yazılı olarak yönlendirdiği AKPINAR GIDA DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ.’nin Betül Cömertoğlu’na ait olduğu anlaşılmıştır. 

 


Esenlik, hiçbir siyasi partinin, hiçbir özel şahıs veya kurumun malı değildir. %100 sermayesi Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne ait, bütün Malatya’lıların şirketidir. İş ve işlemlerini de bu anlayışla yerine getirmektedir. Daha önce de, çeşitli şahsi siyasi çıkarlarla ilgili, şirketimiz benzer mesnetsiz ve gerçek dışı iddialara muhattap olmuş, her seferinde mesnetsiz iddiaların son bulacağı temennisi ile, gerçekler kamuoyuna izah edilmiştir. Buna rağmen, yaklaşan yerel seçimler öncesi, yine şahsi ve siyasi bir amaca şirketimiz alet edilerek, bir başka gerçek dışı iddia ve ithamda bulunulmuş, seçim propaganda malzemesi olarak kullanılmaktan çekinilmemiştir. Esenlik markasının güvenirliğini ve
itibarını korumak birinci derecede biz şirket mensuplarının görevi olmakla birlikte, başta siyasetçi, sivil toplum yöneticileri olmak üzere tüm Malatya’lıların sorumluluğudur.


Kamuoyuna saygı ile duyurulur.


ESENLİK İMAR İNŞAAT ve TİCARET LTD.ŞTİ.

 

 

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Arapgir, Mor, Reyhan, Çayı, Esenlik, , Raflarından, Hiç, kaldırılmadı,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı