Haber Detayı
15 Eylül 2018 - Cumartesi 13:50
 
Arapgir Arapgir Olalı Hiç Böyle Susuz Kalmadı
Arapgir Dernekler Federasyon Başkanı Cemal Uzun , Arapgir Arapgir Olalı Hiç Böyle Susuz Kalmadı Dedi.
Gündem Haberi


ARAPGİR ARAPGİR OLALI BÖYLE SUSUZ KALMADI


Cilalı Taş Devri’nden bugüne binlerce yıldır diri olan ilçemiz maalesef son zamanlarda bu diriliğini susuzluğa bırakmaya başladı.
Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesine giren şehirlerden birisi olan Arapgir, bu gidişle gelecek nesillere kalmayacak.


İnsanlığın bencil hareketlerinin bir cerimesi olan küresel ısınma, gezegenin her yerinde kendini htirdiği gibi Arapgirimizde de kendini htiriyor. Ama asıl tehlike küresel ısınmayla mücadelenin yetersizliğidir. 


Nasıl bu kadar susuz kaldık?


Ancak, sırtını Göldağı’na yaslamış ve göbeğinden Kozluk Çayı geçen bir ilçenin nasıl bu kadar susuz kaldığını anlamak akla sığmıyor. İlçe merkezindeki en büyük mahalle olan Mehmet Akif Mahallesi, “Suluca” ismiyle bilinen genişçe bir mıntıkaya sahip. Yine ilçe merkezinden bugün susuz olan, Berenge Deresi ve Çamaşır Deresi geçiyor. Daha doğrusu geçiyordu. Şimdi damla su yok.
Köylü susuzlukla mücadele ediyor!


Şehirleri besleyen ve her biri bir üretim tesisi olan köyler, önce İstanbul’a göç vermeye başladı. Gittikçe nüfusu eridi. Geriye kalanlar da kendi imkânlarıyla üretmeye devam etti. Devam etti ama bu susuzlukla daha fazla üretemeyecekler. Dağlarda sürücülük yapan hayvancılar, su kaynaklarının yetersizliğinden şikâyet ederken, ilçe merkezinde ise sulu tarım yapmanın tek yolu musluk (şebeke) suyu kullanmaktan geçiyor.

 

Gölet delik, çeşme kuru


İlçe merkezine yakın bir mevkie yapılan ve sulama suyu olarak kullanılması planlanan Gölet, maalesef istenileni bir türlü veremedi. Her yıl, “Göletten su sızıyor” ya da “Gölette kaçak var” şikâyetlerinin tekrarlanması, küçücük bir göletin bir türlü faaliyete geçirilememesi ilçe merkezindeki tarımsal üretimi bitirdi. Yaptığımız araştırmalara göre yılda yalnızca 1 kez sulama suyu geliyormuş. Sulama suyu şebekesi kapalı sistem değil de açık kanallardan gittiği için, su hırsızlığının hat safhada olduğu ve aşağı kısımlarda kalan arazilerin bir türlü sulanamadığını öğrenmiş bulunuyoruz. Biz İstanbul’dan öğreniyoruz ama ilçedeki yetkililer bunu bilmiyorlar herhalde…


Göletten umudu kestik ancak ne var ki köy çeşmelerimiz de kurumaya başladı. Taşıma su ile değirmen dönderiyoruz. Tankerler günde birkaç sefer yaparak köylere su yetiştirmeye çalışıyor. Ancak bu durum yetersiz kalıyor. İnsanların sondaj kuyuları vurmasına ya da kendi imkânlarıyla su taşımasına neden oluyor. 


30 Milyon TL’lik alt yapı yatırımı sorunu çözmede yetersiz mi?


Bu su sorunu ilçenin ilk kez karşılaştığı bir durum değil. Geçtiğimiz senelerde de aynı durum tekrar etti. Sonra MASKİ, 30 Milyon TL’lik ihaleye çıktı ve bunu Arapgir’in içme suyu ve kanalizasyon sorununa çözüm getireceği söylendi. Peki sonuç?


Sonuç, sıfıra sıfır elde var sıfır. Hala susuzluk devam ediyor. Şuanda zirai ve hayvansal üretimdeki sıkıntıları dile getiriyoruz ancak yakın gelecekte, tifüs salgını ile karşılaşırsak şaşırmamak gerek. Felaket tellallığı yapacak değiliz lakin su olmayınca temizlik olmuyor. Toprakla teyemmüm ederek de bir yere kadar…


Suyu getiren Başkanlığı götürür!


Bir Arapgirli olarak ve de Arapgirli bir STK temsilcisi olarak, ilçemiz genelinde yaptığımız araştırmalar, aldığımız duyumlar ve tetkik ettiğimiz mevcut yapı bize şunu gösterdi;


Yaklaşan yerel seçimlerde ilçenin su sorunun çözen aday kesinlikle seçimin galibi olacaktır. Yani suyu getiren Başkanlığı götürür. Demedi demeyin…


CEMAL UZUN   AR-DEF
ARAPGİR DERNEKLER FEDERASYON BAŞKANI

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Arapgir, Arapgir, Olalı, Hiç, Böyle, Susuz, Kalmadı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı