Haber Detayı
24 Temmuz 2019 - Çarşamba 11:13 Bu haber 1353 kez okundu
 
Antepfıstığı Aşılarında % 97 Tutma Oranı Yakalandı
Yabani menengiç ağaçlarına yaklaşık bir ay önce yapılan aşılama çalışmalarında aşı tutma başarı oranı % 97 oldu.
Gündem Haberi


Malatya'da bulunan kendiliğinden yetişmiş yabani Menengiç ağaçlarının ıslah edilerek, antepfıstığı aşılaması yapılması amacıyla başlatılan proje çalışmaları çerçevesinde menengiç ağaçlarına yaklaşık bir ay önce yapılan aşılama çalışmalarında aşı tutma başarı oranı % 97 oldu.

 

"Dağı, Taşı Antepfıstığı Yapmak ve Ekonomiye Kazandırmak" amacı ile Arapgir, Arguvan ve Hekimhan İlçelerimizde bulunan ağaçlara yapılan aşılama çalışmaları, tamamıyla Malatya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü teknik personelleri tarafından İl Müdürlüğü öz kaynakları ve imkânları kullanılarak gerçekleştirilmiştir.

 

Proje kapsamında; İl Müdürlüğü tarafından Arapgir, Arguvan ve Hekimhan İlçesinde kendiliğinden yetişmiş Menengiç ağaçlarının ıslah edilmesi için 2018 yılında uygulamaya konularak, 2018 yılı Kasım ve Aralık aylarında aşılama yapılacak ağaçlar tespit edilerek aşıya hazırlık budamaları yapılmış olup; aynı dönemde düzenlenen eğitim çalışmalarıyla budamayı teorik olarak ve ağaçlar üzerinde bizzat uygulayarak çiftçilerimizin projeye katılımları sağlanmıştır.

 

Antepfıstığı aşılanması çalışmaları Haziran ayında aşılama döneminde İl Müdürlüğü teknik personelleri tarafından yapılmış, teknik personellerin ve çiftçilerin katılımıyla mahallinde uygulamalı eğitim çalışmaları şeklinde aşılama uygulamaları tamamlanmıştır.

 

Şanlıurfa İli Ceylanpınar TİGEM İşletmesi'nden alınan Siirt ve Antep Kırmızısı çeşitleri ve bunların tozlayıcı çeşitlerine ait aşı kalemleri kullanılmış olup; aşı kalemlerinin temin ve tedarikinde desteklerini esirgemeyen Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Nevzat Aslan'a teşekkür edildi.

 

Çalışmalarda bundan sonraki dönemlerde de yetiştirilen mevcut aşı sürgünlerinden alınan kalemler ile aşı tutmayan ve aşılanmayan ağaçların aşılama çalışmaları devam edecek.

 

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Antepfıstığı, Aşılarında, %, 97, Tutma, Oranı, Yakalandı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı