Haber Detayı
04 Mart 2019 - Pazartesi 15:42 Bu haber 1270 kez okundu
 
Anadolu Belediyeciliği Çalıştayı Malatya'da Gerçekleştirildi
"Yeni Devlet Düzeninin de Anadolu Belediyeciliği" Çalıştayı Hekimhan Belediyesi'nin Organizasyonu İle Malatya'da Gerçekleşti.
Gündem Haberi


Anadolu Belediyeciliği İçin Malatya'da Buluştular

Yerel Yönetim Araştırma Yardım ve Eğitim Derneği (YAYED) ve Hekimhan Belediyesi'nin organizasyonu ile 2 Mart Cumartesi günü Avşar Otelde "Yeni Devlet Düzeninin de Anadolu Belediyeciliği" çalıştayı gerçekleşti.

 

Yeni devlet düzeni temelinde belediyelerin konumu; halkçı ve toplumcu belediyecilik düşüncesi temelinde "Anadolu Belediyeciliği" kavramı üzerinde duruldu. Toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Hekimhan Belediye Başkanı Aliseydi Millioğulları, CHP Malatya Büyükşehir Belediye başkan adayı Soner Gökçe, Hekimhan Belediye Başkan Adayı Turan Karadağ Belediye-Iş Sendikası Şube Başkanı Osman Nuri Solmazgül, Malatya Aatürkçü Düşünce Derneği başkanı Yunus Millioğulları, belediye başkan adayları, belediye meclis üyeleri ve muhtar adayları katıldı.

 

Açılış konuşmasını yapan Hekimhan Belediye Başkanı Aliseydi Millioğulları, Yeni devlet düzeninde Anadolu belediyeciliği, biz bu çalıştayı düzenlerken seçimler arifesinde Belediye Başkan adayları, Belediye meclis üyelerine yönelik bir nevi yerel yönetim konusunda fikir alış verişinde bulunmak. Geleceğe yönelik belediyeciliğin yeni devlet düzeninde yani Cumhurbaşkanlığı sisteminin belediyecilik konusunda ki olumlu olumsuz yönlerini tartışmak üzere düzenlediklerini belirtti.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Bazen siyasi anlayışlarında yerel yönetimler aracılığıyla kendini nüfus ettirmeye var ettirmeye çalıştığını da görüyoruz. Kentlerin kendi kültürel dokularına, kendi kültürel özelliklerinden çok baskın olan siyasi anlayışlar özellikle şuan ki iktidarda olan siyasi anlayış kendi siyasetini, kendi anlayışını, kendi çerçevesini yerel yönetimde hakim kılmaya çalışıyor. Bizim hep karşı çıktığımız, bütün siyasette hem yerelde hem genelde karşı çıktığımız bu anlayış aslında yerelde de var olmaya çalışıyor. Tek adamlık bir kişi ne diyorsa o oluyor. Bazen bir bakıyorsunuz yukarda ne söyleniyorsa en güçük beldesinde onlar yapılmaya çalışılıyor. O bölgenin, beldenin, ilçenin veya ilin dokusuna uysun uymasın tartışılmadan sadece o siyasi anlayışın getirmiş olduğu sistem dikte edilmeye çalışılıyor. Yerel yönetimler önemli bizim çok eski olmasa da yerel yönetim geçmişimiz. Ama Türkiye 2014 den sonra farklı bir anlayışla yönetiliyor. Özellikle Malatya gibi Büyükşehir olan yerlerde, önümüzdeki dönem bütün kentlerin Büyükşehir olma tartışması var. Bununla ilgili tartışmalar devam ediyor. Böyle önemli bir toplantının yapılmasından dolayı Hekimhan belediyesine teşekkür ediyorum” dedi.

 

YAYED Başkanı Doç.Dr. Sühayla Suzan Alıcı, Anadolu belediyeciliğini konuşacağız, Anadolu biliyorsunuz tarih dolu, kültür dolu, farklı değerlerle dolu beklide dünyanın en güzide merkezlerinden en güzel yerlerinden birisi. Dört mevsimi yaşatan iklim çeşitliliği var. Biyolojik çeşitliliği çok zengin, çeşit çeşit meyvesi, sebzesi, yemekleri bunla önemli değerler. Verimli toprakları, doğası, tarihi, kültürü ve yaşam alanlarıyla farklı kültürleri yansıtan güzel insanlarıyla eşsiz bir alan. Peki bu anadoluda nasıl bir belediyecilik gerekir bunu tartışacağız. Aslında hepimiz bu değerleri biliyoruz ama yavaş yavaş kayboluyor. İşte bu değerlere sahip çıkan anadoluda nasıl bir belediyecilik anlayışı gerekir bunu tartışacağız. Anadolu belediyeciliği diyince aslında toplumcu belediyeciliği anlamak gerekiyor. Biz YAYED olarak 2013 yılında toplantılar yaptık, toplumcu belediyeciliğin ilkelerini belirledik. Bu ilkeleri belediyelerimiz hayata geçire bilse inanın halkın yanında halk için belediyecilik yapılmış olur bugün gündemde olan pek çok sorun beklide ortadan kalkacaktır” dedi.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: , Anadolu, Belediyeciliği, Çalıştayı, Malatya'da, Gerçekleştirildi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı