Haber Detayı
22 Şubat 2019 - Cuma 19:08 Bu haber 1254 kez okundu
 
Ağbaba,Otoyolu İnşaatlarında Bu Güne Kadar Kaç Kişi Öldü
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan'a Otoyolu inşaatlarında ve Kuzey Marmara Otoyolu'nda meydana gelen iş kazalarında bugüne kadar kaç kişinin öldüğünü ve yaralandığını sordu.
Siyaset Haberi


AĞBABA SORDU, ULAŞTIRMA BAKANI OTOYOLU İNŞAATLARINDAKİ İŞ CİNAYETLERİNİ AÇIKLADI
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan'a Ototyolu inşaatlarında ve Kuzey Marmara Otoyolu'nda meydana gelen iş kazalarında bugüne kadar kaç kişinin öldüğünü ve yaralandığını sordu. Bakan Turhan'ın verdiği yanıtta:"Kuzey Marmara Otoyolu'nda bugüne kadar 17 iş kazasının meydana geldiğini, bu kazalarda 21 kişinin öldüğünü ve 31 kişinin yaralandığını; diğer otoyolu inşaatlarında da bugüne kadar 19 kişinin öldüğünü, 63 kişinin yaralandığı" bildirilmiştir. Ulaştırma Bakanı'nın verdiği cevaba göre, bugüne kadar AKP hükümetinin yaptığı otoyolu inşaatlarında meydana gelen iş kazalarında toplamda 40 kişi hayatını kaybetmiş, 94 kişi de yaralanmıştır.

 

KAZALARIN GERÇEK SORUMLULARI  MUTLAKA SORUŞTURULMALIDIR.

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “ Bakanlığın bildirdiği veriler dahi son derece vahimdir ancak basına yansıyan haberlerden ulaştığımız bilgilere göre bu kazalardaki ölüm ve yaralanmaların çok daha fazla olduğunu tahmin ediyoruz. Üstelik böylesine önem atfedilen projelerde dahi yeterli iş güvenliği önlemlerinin alınmadığını, kazaların çoğunun alınmayan iş güvenliği önlemlerinden kaynaklı olduğunu görüyoruz. Ulaştırma Bakanının açıkladığı iş kazası verileri son derece vahimdir. Sayın Bakana soruyorum. Acaba bugüne kadar 40 kişinin öldüğü 94 işçinin yaralandığı bu kazalarda, tek bir yetkili tek bir sorumlu ceza almış mıdır? İşyeri ihmaline dair tek bir işlem yapılmış mıdır? Tahmin etmek zor değil hiçkimseye bir yaptırım ya da soruşturma yapıldığını zannetmiyorum. Benzeri durum 3.Havalimanı inşaatında da aynı şekilde yaşandı. Ankara'daki, Çorlu'daki tren kazalarında da yaşandı. AKP'ye göre suçlu, ölen masum işçi, masum halk. İş güvenliği önlemlerini almayan, işçileri insani olmayan bir şekilde çalışmaya zorlayan yönetim, bu kazaların ve ölümlerin 1.derece sorumlusudur. AKP'nin, kötü giden ekonomiye, durma noktasına gelen üretime sanayiye, tarıma karşı tek çözüm yolu ve kamuflajı yol yapmak. YBüyük projeler yapıyoruz yutturmacasıyla herşey iyi gidiyormuş imajı yaratmak yaptıkları bu. Maalesfe geldiğimiz noktada herkes şunu açıkça görüyor ki : AKP'nin inşaata dayalı ekonomisi çökmüştür. Burdan kalkınan halk değil sadece yandaş firmalar olmuştur. Halka kalansa hiç geçmediği yolu parasını ödemektir." dedi.    

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Ağbaba,Otoyolu, İnşaatlarında, Bu, Güne, Kadar, Kaç, Kişi, Öldü,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı