Haber Detayı
17 Aralık 2019 - Salı 15:31 Bu haber 2837 kez okundu
 
ABD'den Kürecik ve İncirlik Açıklaması
ABD Savunma Bakanı Esper'den Kürecik ve İncirlik açıklaması
Dünya Haberi


ABD Savunma Bakanı Esper, ABD Senatosu'nun sözde Ermeni soykırım tasarısının geçirmesinin ardından Türkiye'nin Kürecik ve İncirlik üslerini kapatma konusundaki tepkilerine ilişkin açıklama yaptı.


İkinci Dünya Savaşı sırasında askerinin öldürüldüğü Ardenler Taarruzu'nun yıl dönümü için gittiği Lüksemburg'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Kürecik ve İncirlik üslerine ilişkin dikkat çeken ifadeler kullandı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Senatosu'nun yaptırım tasarısına karşı ABD tarafından kullanılan Türkiye'de bulunan İncirlik ve Kürecik konusunda kapatma kararı alabileceğine ilişkin açıklamalarına cevap veren Esper, "Bu konu daha önce bana gelmedi. Ben de ilk kez ifade ettiğiniz üzere gazetelerden gördüm ve dolayısıyla bundan tam olarak ne kastettiklerini ve ne ölçüde ciddi olduklarını mevkidaşımla konuşmam gerekir" diye konuştu.

 

Kürecik radar üssü ise NATO kapsamında konuşulması gerektiğini söyleyen Esper, "Tabi öncelikle onların egemen bir devlet olduğunu söylemek gerekir. Dolayısıyla NATO veya yabancı kuvvetleri kendi topraklarında barındırma veya barındırmama konusunda doğal hakları var. Ancak dediğim gibi dediklerinde ciddi iseler bu bir ittifak meselesi olur, ittifaka olan bağlılığınızla ilgilidir" şeklindeki ifadeleri kullandı.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: ABD'den, , Kürecik, ve, İncirlik, Açıklaması,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı