Haber Detayı
09 Mart 2019 - Cumartesi 15:25 Bu haber 1224 kez okundu
 
31 Mart'ta Malatya'nın Muhasebesi İyi Tutulacak
Maalesef Belediyeler Seçim harcamalarını dolaylı yollardan vatandaşa yüklemiş durumdalar. Bu adil değil, haksız bir şey. Bunun hesabını hep birlikte soracağız, vatandaşımız soracak, muhasebeciler odalarımız da soracaklar.
Siyaset Haberi


SAADET PARTİSİ STK ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR

MARASALI: 31 MART MALATYA’NIN MUHASEBESİNİN EN İYİ TUTULACAĞI TARİH OLACAK

Saadet Partisi Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Cemali Marasalı sivil toplum kuruluşu ziyaretleri kapsamında Malatya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, Birlik Vakfı ve Yeni Baskilliler Derneği’ni ziyaret ederek, Yerel Seçimlere ilişkin istişarede bulundu.

 

Marasalı ve beraberindeki heyet ilk olarak Malatya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’ni ziyaret ederek Oda Başkanı Nuh Boyraz ile bir araya geldi.

 

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Malatya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Nuh Boyraz, “Osman Marasalı bir meslektaşımız. Geçmişten beri tanıdığımız için ehliyet ve liyakatınada emin olduğumuz bir arkadaşımız. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Emine hanımla da geçmişte aynı kulvarda siyaset yaptık. Onun da ehliyet ve liyakatına eminiz. Her iki aday arkadaşımıza başarılar diliyorum.” Dedi.

 

Saadet Partisi Yeşilyurt Belediye Başkan Adayı Emine Akkurt da, Seçim sürecinde olduğumuz şu günlerde Malatya'nın muhasebesinin çok iyi tutulmadığını görüyoruz. Ne yazık ki bu muhasebe vatandaşlarımızın omuzlarına yüklenmiş durumda, seçim çalışmaları ile alakalı bütün harcamalar, bütçeler bir şekilde, dolaylı yollarla vatandaşımızın omuzlarına yüklenmiş durumda. Bu adil değil, haksız bir şey. Bunun hesabını hep birlikte soracağız, vatandaşımız soracak, muhasebeciler odalarımız da soracaklar. Bizler de Saadet Partili adaylar olarak bunun çalışmalarını yapıyoruz. Rahmetli Erbakan hocamızdna bize kalan belli duruşla birlikte, vatandaşlarımızın bu şikayetlerini, bu ezilmişliğini 31 Mart günü sandığa yansıtacağız.” İfadelerini kaydetti.

 

“BELEDİYE BAŞKANI HER HAFTASONUNU MALATYA DIŞINDA GEÇİRİYOR”

Saadet Partisi Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Cemali Marasalı da 31 Mart’ın Malatya’nın muhasebesinin tutulacağı en önemli tarih olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu; “Muhasebe dediğimiz şey bir hesaptır, bir bilançodur, gelir gider tablosudur, bir mizandır. Dolayısıyla bu minbal üzere 31 Mart'ta şehrimizin muhasebesinin tutulacağı en önemli tarihtir. Eğer bu tarihte hesabımızı doğru yaparsak zararın neresinden dönülürse kardır mantığıyla hareket edersek önümüzdeki 5 yılı da değerlendiririz ve bu zarardan kurtuluruz. Bundan önceki 15 yılda olduğu gibi yanlış hesaplarla 'Yav zarar edelim önemli olan aşkımız' diye hesap etmiş olursak o zaman da yanlıştan çıkamayız ve zarara gömülmüş oluruz. Ben Malatya'nın muhasebesini tutayım istedim. Muhasebe dediğimiz şey para hesabıdır, Malatya'nın milli gelirden aldığı parayı öncelikle hesaba katmak istedim. Türkiye'de 9 bin dolar seviyelerinde olan milli gelir, dünyada 10 bin 700 dolar seviyelerinde olan milli gelir ve Malatya'da 6 bin 180 seviyelerinde seyreden bir milli gelirimiz var. 2017'de 6 bin 245 iken 2018'de maalesef 6 bin 180 dolar seviyelerinde. Bu neyi gösteriyor? İlimizin, Malatya'mızın Türkiye standartlarının altında olduğunu gösteriyor. Ama halka algı operasyonu çekerek, halkı sanki zengin bir Malatya varmış gibi gösteriyorlar. İkinci husus belediye başkanlarımız her haftayı Malatya dışında Ankara'da geçiriyorlar bir şeyler yaptık zannediyorlar ama görünen köy kılavuz istemez. 179 bin nüfuslu Malatya'mız Türkiye'nin yüzde bir nüfusunu oluşturmakta. Ama buna karşılık kamu kaynaklarından, kamu hizmetlerinden yüzde 0.48 oranında pay alıyor. Bu ağlamayan bebeğe mama verilmez misali kamu yöneticilerimizin, belediye başkanlarımızın maalesef iyi çalışamadığını gösteriyor. Yine belediyelerimizin borçlu güne baktığımız zaman muhasebe bizim iyi tutulmadığını gelir gider dengesini oluşturulmadığını sanki bütün bankalar babamızın malıymış gibi borç alındığını, ama alınan bu borçlara karşılık çocuklarımızın bile faiz ödemek zorunda halkımızın huzuruna getiriyoruz, onların dikkatine sunuyoruz. Dolayısıyla 31 Mart'ta yanlış hesabın Bağdat'tan döneceğine, halkın doğru hesap içerisine gireceğini, bir muhasebecinin, bir mali müşavirin iş başına getirilerek bu yanlış gidişata son verileceğini umut ediyoruz.”

 

Saadet Partisi Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Cemali Marasalı, daha sonra Yeni Baskilliler Derneği’ni ziyaret ederek, Dernek Başkanı Mustafa Yağır ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi.

 

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Yeni Baskilliler Derneği Başkanı Mustafa Yağır,

Sayın Osman Marasalı’nın Büyükşehir Belediye Başkan adaylığının şahsına, ilimizde ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Çıktığı yolda kendisine Cenabı Allah'tan başarılar diliyoruz.” Diye konuştu.

 

Saadet Partisi Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Cemali Marasalı da vaatlerini anlattı. Marasalı, “Size vaat edeceğim ilk şey dürüstlük, 'dürüstlük vaat edilir mi?' derseniz dürüst bir meslek değil mecburiyettir. Ama maalesef yaşadığımız dünyada ya da yaşadığımız Türkiye'de öyle bir hale geldik ki maalesef dürüstlük bir meziyet haline geldi. Biz size ilk önce bunun sözünü vereceğiz. Yapacağız dediğimiz şey yapacağız, yapmayacağımız şeyleri de size vaat etmeyeceğiz. Bundan önceki seçimlerde projeler açıkladılar, bir sürü kitapçıklar yaptılar, bir sürü paralarla bunu halka duyurdular. Sahil yolu dediler ortada bir şey yok, Horata Vadisi dediler yine ortada bir şey yok, Taştepe, Melekbaba taraflarında kentsel dönüşüm yapacağız, buralara alt merkez yapacağız dediler ama Malatya hala tek merkezlilikten kurtulamadı. Dolayısıyla nasip olursa göreve geldiğimizde verdiğimiz sözlerin hepsini takip edeceğiz, hepsini yapacağız, yapamayacağımız bir şeyi de size söylemeyeceğiz. Sizden rica ediyorum, biz sivil toplum örgütlerinin yanımızda değil karşımızda olmasını istiyoruz.” Dedi.

 

Konuşmasında mevcut yerel yöneticileri eleştiren Marasalı, “Tam 30 bin winner döşemişler, şehrin girişinden çıkışına kadar dikkat edin her yeri donatmışlar, gözünüzün alabildiği her yer rakiplerimizin billboardları ile dolu. Peki hiç bir proje gördünüz mü, hiç bir slogan gördünüz mü, sizi heyecanlandıran, size işte budur, Malatya budur dedirtecek tek bir slogan tek bir proje duydunuz mu? O billboardların da parasını siz veriyorsunuz, bayağı cömertsiniz. 1 trilyonunuzdan vazgeçtiniz, 6 aydan beri sizin cebinizden tepe tepe kullanıyorlar. Malatya Belediyesi'nin personeliyle, Malatya Belediyesi'nin araçlarıyla harıl harıl astılar, sizde para istemediniz göz yumdunuz. Peki bunun karşılığında aday olan, rakiplerim olan ağabeylerim kardeşlerim, onların konuşmalarında hiç proje gördünüz mü? 'Gönüllere gireceğiz' diyorlar sizi heyecanlandırıyor mu, ben sizin gönüllerinize girmeyi vaat etmiyorum. Beni sevmeyebilirsiniz, 5 yıl sonra size kendimi sevdiceğim diye bir şey vaat etmiyorum, cennetti vaat etmiyorum. Ben size yaşanabilir bir Malatya vaat ediyorum, istihdam vaat ediyorum, trafik sorununun, otopark sorununun hallolduğu bir Malatya vaat ediyorum.” Şeklinde konuştu.

 

Saadet Partisi Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Cemali Marasalı’nın son durağı da Birlik Vakfı Malatya Şubesi oldu. Burada Birlik Vakfı Malatya Şube Başkanı Sadi Ergül ile yerel seçimlere dair istişarelerde bulundu.

 

Ergül, ziyaretten dolayı Marasalı’ya teşekkür ederek söyle konuştu; “Osman Bey'in ben ailesini ve özellikle babasını yakından tanırım, babasına Allahtan rahmet diliyorum. Kendisine başarılar diliyorum, tabii siyaset tabiri caizse dikenli bir yol, bu dikenli yolda şehrimizin de birçok sorunları ve sıkıntıları mevcut, bundan sonra da olacaktır. Yerel seçimler demek millete hizmet demektir, en güzel yolu da siyasettir. Bu noktada biz burada aday olan siyasileri ağırlıyoruz, onlarla görüş alışverişinde bulunuyoruz, dilek ve temennillerimizi sunuyoruz, onların projeleri dinlemek suretiyle şehrimizde yapacağı katkıları konusunda da kendilerinden bilgi alıyoruz.”

 

Saadet Partisi Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Cemali Marasalı da “Turgut Cansever'in bir sözü ile başlamak istiyorum, kendisi diyor ki; ‘Eğer nesli ihmal edip de şehri ihya ederseniz, imar edersiniz o ihmal ettiğiniz nesil imar ettiğiniz şehri imha eder. Buraya geldiğimizde hocalarımızın liselerde değerler eğitimi verdiğini duyunca daha da mutlu oldum. Şehir yapılır insan eliyle yapılan işler sonuçta. Bir şehri bir baştan bir başa yeniden imar edebilirsiniz. Bizimde Birlik Vakfı'ndan beklediğimiz bu neslin ihyası, şehrimizin kaliteli insan yetiştirmesini istiyoruz bizler imar ederken onların da neslimizi imar etmesini arzu ediyoruz. Kendilerinin bu bilgi birikiminden, derinliklerinden en güzel şekilde istifade edeceğimizi umut ediyoruz. Seçilsek de seçilmesek de kendilerinin şehre hizmet etmesini arzu ediyoruz.” Diye konuştu.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: 31, Mart'ta, Malatya'nın, Muhasebesi, İyi, Tutulacak,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı