Haber Detayı
23 Temmuz 2018 - Pazartesi 17:10 Bu haber 1697 kez okundu
 
24 Temmuz Basın Bayramı nedir, neden ilan edilmiştir ?
24 Temmuz Cumhuriyet Döneminde Türk basınından sansürün kaldırılması ve basın bayramı olarak ilan edildi. Daha sonra kutlamalar Geleneksel Gazeteciler Günü adı altında yapılmaya başlandı.
Gündem Haberi


24 Temmuz Basın Bayramı nedir, neden ilan edilmiştir ?

 

24 Temmuz günü Türkiye’de Basın Bayramı / Gazeteciler Günü olarak kutlandı.

 

Bilindiği gibi gazete, politika, ekonomi, kültür ve daha başka konularda haber ve bilgi vermek için yorumlu veya yorumsuz, her gün veya belirli zaman aralıklarıyla çıkarılan yayındır. Gazeteci ise gazete yayımlayan kimse, gazeteye yazı yazmayı, haber toplayıp vermeyi veya gazetenin yazı işlerinde çalışmayı iş edinen kimsedir. Gazeteci olmak, gazete çıkarmak, haber peşinde koşmak, kalemiyle insanlara hitap etmek, fikir ve düşüncelerini ortaya koymak bu işi gönüllü olarak yapanlar için büyük bir mutluluktur. İşin üzüntülü yanı ise insanlara ışık tutmaya çalışırken basına uygulanan sansürler olmuştur. Basına uygulanan bu sansür 24 Temmuz 1908 yılında kaldırılmıştır. İşte bu günden itibaren tam 103 yıldır Basın Bayramı geleneksel hale getirilerek Gazeteciler Günü her 24 Temmuz’da kutlanmaktadır.

 

Gazeteciler ve gazetecilik için bu gün ve bu yıl bir özgürlük sevinci, bir dönüm noktası olmuştur. 24 Temmuz 1908*de Türk basınından sansürün kaldırılmasından beri bu günü basın bayramı olarak kutluyoruz. 1908*in yaz ayları 2. Abdülhamit için zor geçiyordu. Selanik*ten yayılan ittihatçı isyanını ne Şemsi Paşa bastırabilmişti ne Müşir Osman Paşa. Binbaşı Enver Bey ve adamları dağlardaydı. Ayaklanmanın 40. gününde Abdülhamit geri adım attı. 24 Temmuz 1908*de 2. Meşrutiyet ilan edildi. Osmanlı Matbuat Cemiyeti adıyla örgütlenmiş gazetecilerin büyük bölümü meşrutiyeti sevinçle karşıladılar. 1876*dan kalma sansür kararnamesini uygulatmayacaklardı. Yani sansür memurları yayından önce gazeteleri kontrol edemeyecekti. Meşrutiyetin ilan edildiği günün gecesinde İkdam gazetesinin sahibi Ahmet Cevdet ile Sabah Gazetesi sahibi Mihran Efendiler, gazete provalarını görmek için gelen sansür memurlarını aynı sözlerle geri çevirdiler: *Gazeteler hürdür, sansür yasaktır. 25 Temmuz 1908 sabahı dağıtılan gazeteler farklıydı artık. Uzun yılların ardından ilk kez sansür memurlarının değil gazetecilerin tercihlerine göre basılmışlardı. Özgürce yayımlanan gazetelere halkın ilgisi de büyük oldu. Bazı gazeteler satışlarını 2 binlerden 5 binler düzeyine çıkardı. Fiyatı 10 kuruş olan İkdam kara borsada yarım liraya kadar alıcı bulabildi. Bir ay içinde 200 yeni gazete için yayın hakkı alındı. 24 Temmuz bir anlamda gerçek gazeteciliğin patlama yaptığı gündü. Bu nedenle 24 Temmuz Cumhuriyet Döneminde Türk basınından sansürün kaldırılması ve basın bayramı olarak ilan edildi. Daha sonra kutlamalar Geleneksel Gazeteciler Günü adı altında yapılmaya başlandı.

 

Gazeteciler ve Basın Bayramını Nedir?

 

Ülkemizde gazetecilerin ve basının ne gibi zorluklarla haberleri yaptıkları onları anlamamız için kutlanan bir gündür. Bir basın elemanı yeri geliyor bir savaşın ortasına da girebiliyor yeri geliyor soğuk bir kış gününde saatlerce çekim yapmak zorunda kalabiliyor. İşte bu gün onların günüdür, onlara saygı günüdür.

 

Gazeteciler ve Basın Bayramını Neden Kutlarız?

Gazeteciler ve Basın Bayramı 2. Meşrutiyet döneminde sansürün kaldırıldığı günü baz alınarak belirlenmiştir. Bu günün belirlenmesi Falih Rıfkı Atay’ın teklifi ile olmuştur. Çünkü Gazeteciler ve basın bayramı 1946 yılında kurulan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından ortaya çıkmıştır. O günü şartlarında en güzel tarihin sansürün bittiği 24 Temmuz tarihi olarak düşünülmüş ve 1946 yılından itibaren artık her sene 24 Temmuz kafamıza Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak canlanır. Bu günün kutlanmasındaki amaçlar şunlardır:

- Gazetecileri daha iyi anlayabilmek,
- Basın elemanlarının muhabirlerin bazen ne zorluklar altında haber yaptığı duyurmak,
- Gazeteci ve basın mensuplarına saygı duymak.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: 24, Temmuz, Basın, Bayramı, nedir,, neden, ilan, edilmiştir, ?,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı