Haber Detayı
17 Temmuz 2019 - Çarşamba 13:18 Bu haber 1190 kez okundu
 
23. Malatya Kültür Sanat ve Kayısı Festivali Başladı
Bu yıl 23. düzenlenen Uluslararası Malatya Kültür Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali, kortej yürüyüşüyle başladı.
Gündem Haberi


Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Malatya Valiliği tarafından organize edilen festival, geleneksel kortej yürüyüşüyle başladı.

 

Öğretmenevi önünde başlayan kortej, Mehteran ekibi eşliğinde valilik önü 15 Temmuz meydanına kadar sürdü. 

 

23. düzenlenen Uluslararası Malatya Kültür Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali, 'Güneşin altın yumurtası kayısı' sloganı ile yeniden Malatyalılar ile buluşuyor.

 

Kortej sonrası havai fişek gösterisi beğeniyle izlenildi. Festivalin açılış programına Malatya Valisi Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ile resmi kurum ve kuruluşların temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. 

 

Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Selahattin Gürkan ise Kayısının Malatya için önemli bir ürün olduğunu dile getirerek, "Kayısı hakikaten Malatya açısından önemli. Kayısı Türk Milleti tarihi açısında da önemli. Kayısının geçmişi 5 bin yıllıktır. Türk milletinin de geçmişi 5 bin yıllıktır. Kayısının ana vatanı Türkistan’dır, Çin’den gelmiştir Anadolu’ya. Anadolu’dan da Malatya’ya ve bu yüzden diyoruz ki Malatya Anadolu’yu Anayurt yapan destan şehrinin adıdır diyoruz" ifadelerine yer verdi. 

 

Güneşin Altın Yumurtası olarak adlandırdıkları kayısının Avrupa Coğrafi işaret belgesi alan Türkiye’de ki 3 üründen biri olduğunu belirten Gürkan," Birincisi Antep’in baklavası, diğeri Aydının inciridir, bir diğeri güneşin altın yumurtası kayısıdır. Onun için bu kayısı festivalinin Malatya’mıza, Malatya’daki üreticilerimize bu konuda ilgili kurumlara önemli mesaj verildiği kanaatindeyim" şeklinde konuştu. 

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: 23., Malatya, Kültür, Sanat, ve, Kayısı, Festivali, Başladı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı