Haber Detayı
27 Şubat 2019 - Çarşamba 19:08 Bu haber 1583 kez okundu
 
18 Proje Bölge 1.si Seçilerek Türkiye Finallerine Katılacak
İnönü Üniversitesinde düzenlenen “50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması” Yoğun İlgi Gördü.
Teknoloji Haberi


Malatya Valisi Aydın Baruş, İnönü Üniversitesinde düzenlenen “50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması” programına katıldı.


 
Lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel çalışmalarının gelişimine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik, Değerler Eğitimi, Teknolojik Tasarım, Tarih ve Türkçe alanlarında  düzenlenen “50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması” programına Vali Aydın Baruş, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Rektör Yardımcısı ve TÜBİTAK Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Türkmen, Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, öğretmenler ve öğrenciler katıldılar.


 
Malatya’da düzenlenen yarışmaya, Elazığ, Bingöl, Adıyaman, Tunceli, Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa illerinden katılan okulların stantlarını Rektör Prof. Dr. Kızılay ile birlikte gezen Vali Baruş öğrenci ve öğretmenlerden projeleri hakkında detaylı bilgiler aldı.


 
Stantları ziyaret sırasında Rektör Prof. Dr. Kızılay, Malatya’dan Fizik alanında 20, Kimya alanında 36, Biyoloji alanında 29, Coğrafya alanında 23, Matematik alanında 26, Psikoloji alanında 20, Sosyoloji alanında 43, Yazılım alanında 12, Değerler Eğitimi alanında 28, Teknolojik Tasarım alanında 29, Tarih alanında 31 ve Türkçe alanında 34 proje olmak üzere 331 başvuru bulunduğu ve diğer iller ile birlikte toplam 1359 projenin başvurusunun farklı üniversitelerden seçilen jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirilmesi sonucu 100 projenin burada bölge sergisine davet edildiğini bunlardan 18 proje Bölge 1.si seçilerek Türkiye finallerinde yarışma hakkı kazanacağını belirtti.


 
Buradaki yarışma kapsamında yapılacak değerlendirmenin ardından bölge yarışmasında dereceye giren 18 finalistin 08-12 Nisan 2019 tarihinde Ankara'da yapılacak olan Türkiye finaline katılmaya hak kazanacaklarını söyledi.


 
Stantları ziyaretinin ardından Vali Aydın Baruş, yarışmacı öğrencilere başarılar dileyerek buradan ayrıldı. 


 
Vali Aydın Baruş, “50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması” programının ardından incelemelerde bulunmak üzere Battalgazi Engelsiz Yaşam Merkezine geçti.


 
Burada Vali Aydın Baruş’u Battalgazi Belediye Başkan Yardımcıları Zafer Kırçuval, İsmet Sarıgül, Engelsiz Yaşam Merkezi Müdürü Burak Buğday ve görevli personel karşıladı.


 
Engelsiz Yaşam Merkezini gezerek yetkililerden bilgi alan Vali Baruş, engelli vatandaşlarımızın rehabilitesi ve sosyal yaşama adaptasyonuna yönelik böyle bir projenin Malatya için önemli bir çalışma olduğunu belirterek Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve emeği geçenlere başarılar diledi.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: 18, Proje, Bölge, 1.si, Seçilerek, Türkiye, Finallerine, Katılacak,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı