Haber Detayı
01 Ekim 2018 - Pazartesi 00:47
 
10. Doğanşehir Elma Kültür Festivali Sona Erdi
Geleneksel Doğanşehir Elma Kültür Festivalinin bu yıl 10.’ su düzenlendi.
Kültür-Sanat Haberi


Geleneksel  Doğanşehir Elma Kültür Festivalinin bu yıl 10.’ su düzenlendi. 

Ev sahibi olarak bir konuşma yapan Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük ilçeye birçok önemli yatırım kazandırdıklarını söyledi. Başkan Küçük özellikle elma üretimi yapan  çiftçilerin yeterli verim alamadıkları gerekçesiyle ağaçlarını söktüklerini ifade etti.

Başkan Küçük Elma üreticillerinin sorunları acilen çözülmeli gerekirse bir platform oluşturularak  bu konunun ciddi anlamda üzerine gidilmelidir dedi.Küçük daha sonra Kültür Sarayı Kapalı Pazar gibi yerlerin ihalelerinin yapıldığını hatırlatarak inşaatlara kısa süre içerisinde başlanacağını söyledi.

Doğanşehir Kaymakamı Mustafa Ersöz Doğanşehir'li  elma üreticilerinin sıkıntılarından yeni haberdar oldum. Pazartesi gününden itibaren elma üreticilerinin sıkıntıları için üniversiteler ve ticaret birliklerle toplantı yapacaklarını konunun çözümü için çalışma yapacaklarını dile getirdikten sonra ,  Mazot gübre iyi tarım uygulamaları destekleri olduğunu belirten kaymakam bu konuda diğer ürünlerle birlikte elmadaki hastalıkların önlenmesi konusunda daha hassas olmayı planladıklarını söyledi.

10. Doğanşehir Elma Kültür Festivali kapsamında  yapılan elma yarışmasında Star King dalında 35 üretici koliden dalında 26 üretici yarışmaya katıldı. Yarışma birincilerine Cumhuriyet altını,  ikinciye yarım, 3.’ ye çeyrek altın hediye edildi. Diğer yandan düzenlenen güreş turnuvasında gençler ve minikler dalında güreş yarışmaları düzenlendi. Bu yarışmada yarışma birincilerine yarım altın, 2.’ lere çeyrek altın takdim edildi. Diğer yandan Doğanşehir Belediyesi Mehteran takımı programda gösteri yaptı. Halk oyunları ekibi gösteri sundu. Misafirlere Doğanşehir’de yetiştiren üzüm ve elma ikram edildi.

Konser bölümünde ise yerel sanatçılar ile birlikte Cumaali Sarı , Mahmut Atabey , Hilmi Şahballı , TRT Kurdi'de Çepik Programını Sunan Ünlü Türkücü Aydın Aydın ve  Türk Halk Müziği  sanatçısı Sevcan Orhan sahne alarak Festivale gelen konuklara ve Vuslat TV Ekranlarından canlı olarak izleyenlere muhteşem bir müzik ziyfeti sundular.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: 10., Doğanşehir, Elma, Kültür, Festivali, Sona, Erdi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı